Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Japonia: Władze nie mogą ustalić losu blisko 200 stulatków

0
Podziel się:

Japońskie władze nie mogą ustalić losu blisko 200 ludzi urodzonych
ponad 100 lat temu - wynika z dochodzeń przeprowadzonych przez władze lokalne.

Japońskie władze nie mogą ustalić losu blisko 200 ludzi urodzonych ponad 100 lat temu - wynika z dochodzeń przeprowadzonych przez władze lokalne.

Tylko w samym Kobe na 847 stulatków, oficjalnie zarejestrowanych przez władze lokalne, zniknęło 105 stulatków. Podejrzewa się, że prawdopodobnie od dawna nie żyją.

"Miasto rozpoczęło dochodzenia dotyczące tych ludzi" - informuje jeden z urzędników dodając, że badany jest również los 22 stulatków, którzy w ostatnich latach nie korzystali z systemu opieki społecznej i medycznej.

Wśród zaginionych stulatków jest Japonka, która dziś miałaby 125 lat i byłaby najstarszą osobą w swym kraju.

Kampanię weryfikowania danych o stulatkach rozpoczęto po odkryciu w ostatnim czasie kilku przypadków ludzi w tym wieku, po których zniknął wszelki ślad.

Japońska opinia publiczna była wstrząśnięta, kiedy w Tokio znaleziono zmumifikowane ciało mężczyzny, który figurował w miejskich kartotekach od 111 lat i był uznawany za najstarszego mieszkańca stolicy. Zwłoki leżały na łóżku w mieszkaniu od kilkudziesięciu lat. Po tym odkryciu ujawniono też, że wielu stulatków zaginęło i ani ich dzieci, ani sąsiedzi tego nie zauważyli.

Według socjologów świadczy to o zerwaniu tradycyjnych więzi społecznych i rodzinnych w Japonii. Kilka rodzin podejrzewanych jest też o oszustwa, ponieważ nadal pobierały emerytury "zaginionych" staruszków.

Wśród 127 mln obywateli Japonii oficjalnie mieszka 40 tys. stulatków. Średnia życia dla kobiet wynosi w tym kraju 86 lat - pierwsze miejsce na świecie, a dla mężczyzn 79 lat - piąte miejsce na świecie. (PAP)

keb/ ap/

6768849 6769026

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)