Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Japonia zatrzymała chińską łódź. Kapitan w areszcie

0
Podziel się:

Japońska straż przybrzeżna zatrzymała w prefekturze Okinawa chińską łódź rybacką i aresztowała jej kapitana za nielegalny połów korali.

Japonia zatrzymała chińską łódź. Kapitan w areszcie
(MJTR (´・ω・)/CC/Flickr)
bETCunDV

Japońska straż przybrzeżna zatrzymała w sobotę w prefekturze Okinawa chińską łódź rybacką i aresztowała jej kapitana za nielegalny połów korali i naruszenie japońskiej wyłącznej strefy ekonomicznej.

Łódź została zatrzymana u wybrzeży wyspy Miyako, na którą przetransportowano 13-osobową załogę chińskiej jednostki. Miyako jest oddalona o około 200 km od archipelagu Senkaku (w Chinach Diaoyu).

Ten leżący na Morzu Wschodniochińskim archipelag jest przedmiotem sporu między Japonią a Chinami.

bETCunDX

Tlący się od dawna spór zaostrzył się w ostatnich miesiącach po wykupieniu we wrześniu 2012 r. przez rząd w Tokio trzech niezamieszkanych wysp tego archipelagu. Władze wykupiły wyspy, które leżą w pobliżu bogatych łowisk oraz prawdopodobnie dużych podmorskich złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, od prywatnego japońskiego właściciela.

Po wykupie archipelagu przez ponad tydzień trwały w Chinach antyjapońskie protesty. Ponadto w ostatnich miesiącach chińskie łodzie patrolowe wpływały na krótko na japońskie wody terytorialne w pobliżu Senkaku. Pekin wysyła w ten rejon także samoloty. Reagując na to, Japonia w trybie alarmowym wysyłała tam myśliwce F-15.

W sobotę japoński premier Shizo Abe udał się na Okinawę, gdzie w przemówieniu do japońskich Sił Samoobrony obiecał bronić Japonię przed _ prowokacyjnymi działaniami państw sąsiednich _.

We wrześniu 2010 roku aresztowanie kapitana chińskiego kutra na wodach wokół Senkaku wywołało kryzys dyplomatyczny między Pekinem a Tokio.

bETCunEd
Czytaj więcej w Money.pl
Chińska łódź wtargnęła na ich terytorium. 13. raz To już trzynasty taki incydent, od kiedy rząd w Tokio wykupił od prywatnego właściciela kilka wysp Senkaku, które wg Pekinu podlegają suwerenności Chin.
Chińczycy chcą japońskich wysp. Wysłali okręty Chiny kwestionują prawa Japonii do niezamieszkałych wysepek Senkaku (Diaoyu).
bETCunEy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)