Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Japonia: Zwolniono 14 członków załogi chińskiego statku

0
Podziel się

Władze Japonii zwolniły w poniedziałek 14 członków załogi chińskiego
statku rybackiego, który przed tygodniem zderzył się z dwiema japońskimi łodziami patrolowymi w
rejonie spornego archipelagu na Morzu Wschodniochińskim.

bEiQnnwB

Władze Japonii zwolniły w poniedziałek 14 członków załogi chińskiego statku rybackiego, który przed tygodniem zderzył się z dwiema japońskimi łodziami patrolowymi w rejonie spornego archipelagu na Morzu Wschodniochińskim.

Kapitan jednostki wciąż jest przetrzymywany.

Do kolizji doszło 7 września w rejonie niezamieszkałych wysepek, zwanych w języku japońskim Senkaku, a chińskim Diaoyu, położonych mniej więcej w połowie drogi między Tajwanem a Okinawą.

bEiQnnwD

Załoga chińskiego statku odleciała już do swego kraju z Okinawy - poinformowała w poniedziałek agencja Kyodo.

W rękach japońskiego wymiaru sprawiedliwości pozostaje jeszcze 41-letni kapitan jednostki Zhan Qixiong - oświadczył rzecznik rządu Japonii Yoshito Sengoku. Pekin wielokrotnie domagał się jego zwolnienia.

"Zamierzamy potraktować incydent zgodnie z prawem japońskim, jako czyn o charakterze przestępczym - podkreślił rzecznik. Jak dodał Sengoku, inna grupa Chińczyków przybędzie, żeby odholować kuter.

Rzecznik podkreślił, że w związku ze sprawą "nie istnieje żaden problem z suwerennością" wysp, w rejonie których doszło do kolizji, dając do zrozumienia, że ich przynależność do Japonii nie podlega dyskusji - pisze agencja AFP.

bEiQnnwJ

Według japońskich źródeł, do kolizji doszło po tym, jak chiński statek zignorował ostrzeżenia łodzi patrolowych i nakaz opuszczenia wód kontrolowanych przez Japonię, a następnie odmówił zatrzymania się i wpuszczenia na pokład inspekcji.

Według japońskiego anglojęzycznego dziennika "Japan Today", chiński kapitan z rozmysłem uderzył w japońskie jednostki, a ponadto załoga jego statku nielegalnie prowadziła połowy na japońskich wodach terytorialnych.

Z powodu incydentu Chiny odwołały rozmowy z Japonią w sprawie wspólnej eksploatacji podwodnych złóż gazu ziemnego, które miały odbyć się w połowie września w Pekinie.

Chińskie plany wydobywania gazu spod dna Morza Wschodniochińskiego budzą w Japonii niepokój o ewentualne odpompowywanie zasobów tego surowca z jej własnej morskiej strefy ekonomicznej. (PAP)

bEiQnnwK

cyk/ ap/

7085677 7085641 arch.

bEiQnnxe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)