Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jarociński Spichlerz Polskiego Rocka ma swoje logo

0
Podziel się:

Powstający w Jarocinie (Wielkopolska) Spichlerz Polskiego Rocka ma swoje
logo. Spośród 73 propozycji nadesłanych z całego kraju wybrano projekt artysty-plastyka Janusza
Bogatko.

Powstający w Jarocinie (Wielkopolska) Spichlerz Polskiego Rocka ma swoje logo. Spośród 73 propozycji nadesłanych z całego kraju wybrano projekt artysty-plastyka Janusza Bogatko.

Znak graficzny przedstawia biało-czerwoną kostkę gitarową. Jest na niej odcisk palca, linie papilarne - to skojarzenie z niepowtarzalnością i oryginalnością - wyjaśnia artysta. Dodał, że w logotypie - części literniczej - czcionka starej maszyny do pisania nawiązuje do czasów pierwszych festiwali w Jarocinie - kolebki polskiego rocka, do atmosfery buntowniczych tekstów, cenzury i esbeckich doniesień.

Spichlerz Polskiego Rocka to placówka, która będzie gromadzić wszystkie materiały dotyczące organizowanych tutaj od 30 lat festiwali rockowych. To specyficzne muzeum znajdzie swoje miejsce w zabytkowym spichlerzu. Obiekt ma zostać otwarty w połowie 2013 r.

Samorząd województwa wielkopolskiego przyznał na renowację spichlerza ze środków UE 1,6 mln zł. "W Spichlerzu będą zbierane i udostępniane pamiątki po jarocińskich festiwalach i występujących na nich artystach" - powiedział PAP organizator nowej placówki Robert Kaźmierczak. Oprócz gromadzenia archiwaliów planowana jest realizacja liczącego kilkanaście odcinków serialu dokumentalnego. Piętnastominutowe filmy mają być prezentowane na kolejnych edycjach jarocińskich rockowisk.

Do Spichlerza trafi też kilkanaście odnalezionych w styczniu kartonów zawierających dokumenty z jarocińskich festiwali lat 80. i początku 90. Zdaniem Kaźmierczaka najcenniejsze są teczki z tekstami zespołów występujących w 1984 r. (m.in. T. Love, Siekiera, Madame, Made in Poland, Izrael, Moskwa)
i naniesiona na niektórych z nich ingerencja cenzora.

Historię jarocińskich rockowisk rozpoczęły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. Od 1980 r. festiwal przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd, a później w słynne w całym kraju Festiwale Muzyków Rockowych.

Pierwsze kroki w Jarocinie stawiały i odnosiły pierwsze sukcesy takie zespoły, jak Dżem i TSA. Z festiwalem związane były m.in. Dezerter, Izrael, Armia, Moskwa, Siekiera, Tilt, Piersi. W latach 80. niezapomniane koncerty dała Republika oraz Voo Voo, Lech Janerka i Grzegorz Ciechowski.(PAP)

zak/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)