Notowania

kultura
24.09.2010 18:19

Jarosław: II Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej

Wystawy, koncerty i kiermasze znalazły się w programie II Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej, który w piątek rozpoczął się w Jarosławiu (Podkarpackie).

Podziel się
Dodaj komentarz

Wystawy, koncerty i kiermasze znalazły się w programie II Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej, który w piątek rozpoczął się w Jarosławiu (Podkarpackie).

Podczas imprezy, która potrwa do 30 września, będzie można m.in. obejrzeć wystawę kilimów kresowych z kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie i prywatnych zbiorów oraz wystawę fotografii Artura Dobruckiego z jego podróży na Kresy. Ponadto w ramach imprezy odbędzie się wernisaż lwowskiego fotografika Aloszy Lutina "Milczący świadkowie - ślady Polski we Lwowie".

Organizatorzy festiwalu zapraszają także na wykłady tematyczne: m.in. na inauguracyjny wykład prof. Stanisława Nicieji "Magia Kresów" oraz na "Kresowy tygiel narodów, religii i kultur... czyli Unia tu już była!" - wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, poświęcony spuściźnie wielonarodowej kultury Kresów.

Jak poinformowała PAP Iwona Międlar z urzędu miasta, w programie pięciodniowej imprezy znajdą się także koncerty zespołów muzycznych, m.in.: ukraińskiego, polskiego, cygańskiego. W czasie wieczoru ormiańskiego odbędzie się recital ormiańskiej pieśniarki Amalyi Sahakyan oraz spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Natomiast na humor żydowski w spektaklu "Wieczór szmoncesowy" zaprasza warszawski "Teatr Pod Górkę".

Na zakończenie festiwalu odbędzie się "Kino kresowe" - projekcja trzech filmów dokumentalnych, poświęconych trzem różnym osobom, urodzonych w Polsce, a obecnie mieszkających na dawnych Kresach Polski. Po projekcji zaplanowano spotkania z autorką Ewą Szakalicką. Organizatorami imprezy są: burmistrz i urząd miasta Jarosławia oraz jarosławski oddział Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. (PAP)

api/ abe/ gma/

Tagi: kultura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz