Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jarosław Kaczyński zawiesił Pawła Zalewskiego w prawach członka PiS

0
Podziel się:

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zawiesił w środę
wiceszefa tej partii Pawła Zalewskiego w prawach członka Prawa i
Sprawiedliwości - poinformował w czwartek PAP rzecznik dyscypliny
PiS Karol Karski. Na wniosek premiera Karski wszczął postępowanie
dyscyplinarne w sprawie Zalewskiego.

*Prezes PiS Jarosław Kaczyński zawiesił w środę wiceszefa tej partii Pawła Zalewskiego w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości - poinformował w czwartek PAP rzecznik dyscypliny PiS Karol Karski. Na wniosek premiera Karski wszczął postępowanie dyscyplinarne w sprawie Zalewskiego. *

O sprawie jako pierwsza poinformowała na swoich stronach internetowych "Rzeczpospolita".

Karski wyjaśnił, że powodem postępowania są działania i wypowiedzi Pawła Zalewskiego "kwestionujące politykę zagraniczną państwa".

Zalewski pytany we wtorek w radiu TOK FM o ustalenia czerwcowego szczytu UE w kontekście pojawiających się w tej sprawie pytań Zalewski odparł, że "komisja spraw zagranicznych usiłowała w ubiegłym tygodniu dojść do odpowiedzi na nie". "I muszę przyznać, że zamiast uzyskać jednoznaczne potwierdzenia minister SZ Anny Fotygi, mamy coraz więcej pytań" - powiedział poseł. "Minister Fotyga w kluczowych kwestiach odmawiała odpowiedzi, kierując się ważnym interesem państwa" - podkreślił Zalewski.

"Jeżeli MSZ twierdzi, że mandat (negocjacyjny) jest precyzyjny, a ze strony premiera słyszę, że nie jest precyzyjny; jeśli słyszę od pani minister, że tej kwestii nie będziemy poruszali na Konferencji Międzyrządowej, to rzeczywiście jest coraz więcej pytań, które sobie zadaję" - mówił Zalewski.

Jak powiedział w czwartek w TVN24 sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński, wypowiedź Zalewskiego o szefowej polskiej dyplomacji odebrał jako nielojalną wobec prezydenta, rządu i PiS. Łopiński, jak zaznaczył, jest zdziwiony i zaskoczony wypowiedzią Zalewskiego. "Jestem zaskoczony jego stanowiskiem, zdziwiony jego wywiadem, nie rozumiem tego. Tym bardziej, że przewodniczący Komisji ds. Unii Europejskiej (Karol Karski) z kolei nie ma wcale takich rozterek" - powiedział.

Karski wyjaśnił, że zwrócił się do organów partii o dostarczenie mu odpowiednich dokumentów, będzie też rozmawiał z Zalewskim. Wtedy podejmie decyzję, z jakim wnioskiem zwróci się do sądu koleżeńskiego. Jak mówił, sąd może podjąć decyzję o ukaraniu naganą, zawieszeniem lub wydaleniem z partii.

Zalewski kieruje pracami sejmowej komisji spraw zagranicznych, przy okazji kolejnych roszad w rządzie był wymieniany jako kandydat na ministra spraw zagranicznych, a także marszałka Sejmu.

W maju został wiceszefem PiS. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)