Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jarosław: Koncert finałowy XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej

0
Podziel się:

Pierwsza, nieanonimowa polifoniczna msza Guillaume de Machaut "Messe de
Notre Dame" z XIV wieku zabrzmiała w sobotni wieczór w ostatnim koncercie XVII Międzynarodowego
Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni" w Jarosławiu (Podkarpackie).

Pierwsza, nieanonimowa polifoniczna msza Guillaume de Machaut "Messe de Notre Dame" z XIV wieku zabrzmiała w sobotni wieczór w ostatnim koncercie XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni" w Jarosławiu (Podkarpackie).

Przed festiwalową publicznością w jarosławskiej kolegiacie wystąpił Chór Festiwalowy pod kierunkiem wybitnego francuskiego muzyka i śpiewaka Marcela Peresa.

W ramach kończącego się festiwalu odbędzie się jeszcze msza w rycie gregoriańskim, która w niedzielę rano zamknie imprezę.

Członkowie około 60-osobowego Chóru Festiwalowego to festiwalowa publiczność, która wystąpiła zaledwie po kilku dniach prób. Spotykali się oni podczas codziennych warsztatów mistrzowskich, na których przygotowywali swój występ na koncert finałowy.

Marcel Peres - śpiewak, muzykolog, organista, kompozytor i pedagog - jest jednym z pierwszych specjalistów w dziedzinie muzyki średniowiecznej. W 1982 r. założył - i do dziś prowadzi - zespół Organum, z którym dokonał wielu nagrań.

Jego projekty badawcze i nagraniowe obejmują m.in. chorał starorzymski, mozarabski, benewentyński, akwitański, wczesną polifonię i muzykę kościelną XVII w. Peres był dyrektorem m.in. Studia Badań nad Interpretacją Muzyki Średniowiecza, przekształconego w 1994 roku w Europejskie Centrum Badań nad Muzyką Średniowieczną.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej jest jednym z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w ostatni, pełny tydzień sierpnia.

W tegorocznym festiwalu, który rozpoczął się w minioną niedzielę, uczestniczyło łącznie kilkudziesięciu artystów z Rosji, Czech, Niemiec, Włoch, Francji, Rumunii, Serbii i Polski. Koncerty odbywały się każdego wieczoru w zabytkowych jarosławskich świątyniach, głównie obrządku łacińskiego, ale także w cerkwi i na rynku. Odbyły się również dwa koncerty nocne. W ich trakcie festiwalowa publiczność wysłuchała m.in. pieśni religijnych i liturgicznych dawnej Rusi, programu muzycznego do tekstów apokaliptycznych sprzed tysięcznego roku, liryki łacińskiej z epoki Karola Wielkiego i rumuńskiego chorału bizantyjskiego.

Widzowie obejrzeli ponadto spektakl plenerowy "Królowa Śniegu" i polskie tańce renesansowe w strojach z epoki, w których wystąpił Zespół Muzyki Dawnej "Antiquo More".

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je w przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań, Stowarzyszenie prowadzi całoroczne warsztaty muzyki dawnej, kursy i koncerty; organizuje także doroczny festiwal. (PAP)

api/ bba/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)