Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jarosław: Pieśni gruzińskie na Festiwalu Muzyki Dawnej

0
Podziel się:

Kilkanaście religijnych pieśni Gruzji znalazło się w programie
poniedziałkowego koncertu w ramach XIX Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni", który
odbywa się w Jarosławiu (Podkarpackie).

Kilkanaście religijnych pieśni Gruzji znalazło się w programie poniedziałkowego koncertu w ramach XIX Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni", który odbywa się w Jarosławiu (Podkarpackie).

Przed festiwalową publicznością w cerkwi greckokatolickiej wystąpił gruziński zespół Sakhioba. Wśród zaprezentowanych pieśni znalazły się hymny na triduum paschalne, na Zmartwychwstanie Pańskie, w tym aż sześć wersji jednego hymnu "Chrystus powstał z martwych", a także hymn niedzielny, na Boże Narodzenie, pieśń do Bogarodzicy, na Podwyższenie Krzyża i hymn do św. Jerzego.

Zespół Sakhioba powstał w 2006 roku. Idea powołania grupy zrodziła się wśród studentów Akademii Teologicznej i Seminarium w Tbilisi, którzy interesowali się gruzińskimi pieśniami ludowymi i śpiewem kościelnym. Później dołączyli do nich kantorzy z innych kościołów. Początkowo zespół liczył 40 członków; obecnie, po reorganizacji, jest to 12-osobowa grupa.

Sakhioba próbuje odnaleźć dawne brzmienie gruzińskiej muzyki. Wykonuje repertuar, którego jednym z decydujących aspektów jest intonacja. Poprzez koncerty i nagrania zespół popularyzuje dawną tradycję Gruzji.

W ramach festiwalu, który potrwa do niedzieli, odbędzie się łącznie 10 imprez muzycznych; będą to głównie koncerty, ale także nieszpory i nocne czuwanie. Festiwalowa publiczność będzie mogła usłyszeć m.in. renesansową poezję włoską z akompaniamentem wioli, pieśni kozactwa rosyjskiego, a także maryjny Akatyst - ułożony współcześnie przez katolickiego ks. Józefa Maja, do którego tradycyjne bizantyjskie melodie skomponował prawosławny kantor z Supraśla - Marcin Abijski.

Wśród stałych punktów festiwalu zaplanowano, takich jak warsztaty chóralne z udziałem artstów i publiczności. W tym roku ich uczestnicy przez cały czas trwania imprezy będą wspólnie przygotowywać nieszpory na Zaśnięcie Matki Bożej, które zostaną odprawione w cerkwi greckokatolickiej.

Codziennie odbywać się będą także jutrznie gregoriańskie, seminaria, na których uczestnicy poznają znaczenie śpiewu i jego roli w Kościele, oraz wieczorno-nocne taneczne biesiady. Uczestniczą w nich zarówno artyści jak i publiczność. W tym roku w programie znajdą się tradycyjne tańce szwedzkie i polskie, pieśni białoruskie i ukraińskie. Wspólna zabawa zaczyna się późnym wieczorem, po koncercie, i trwa zazwyczaj do świtu.

Wśród wykonawców muzyki dawnej, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu, znajdą się kantorzy i zespoły z Polski, Włoch, Rosji i Gruzji. Koncerty tradycyjnie odbywać się będą w jarosławskich świątyniach, głównie obrządku łacińskiego, ale także w cerkwi.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej to jeden z największych i nielicznych tego typu festiwali w Europie. Odbywa się od 1993 roku, zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia, które - jak podkreślają organizatorzy - są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Muzyka Dawna, które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.

Tegoroczną imprezę zorganizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej i urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie.(PAP)

api/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)