Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jarosław Śmietana zostanie pochowany 13 września w Alei Zasłużonych

0
Podziel się

Zmarły w poniedziałek wybitny gitarzysta jazzowy Jarosław Śmietana zostanie
pochowany w Alei Zasłużonych na krakowskim Cmentarzu Rakowickim. Pogrzeb odbędzie się 13 września -
poinformowała PAP rzeczniczka prezydenta miasta Monika Chylaszek.

bEqDVuvF

Zmarły w poniedziałek wybitny gitarzysta jazzowy Jarosław Śmietana zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na krakowskim Cmentarzu Rakowickim. Pogrzeb odbędzie się 13 września - poinformowała PAP rzeczniczka prezydenta miasta Monika Chylaszek.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 14.20 mszą św. odprawioną w kaplicy na cmentarzu, po niej nastąpi złożenie urny z prochami w grobowcu w Alei Zasłużonych.

Jarosław Śmietana miał 62 lata. Był jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich gitarzystów jazzowych. Nagrał kilkadziesiąt płyt i ponad 200 kompozycji jazzowych. Na początku tego roku przeszedł operację po wykryciu guza mózgu.

bEqDVuvH

Śmietana urodził się w 1951 r. w Krakowie i z tym miastem był związany całe życie. W latach 1975-1981 był leaderem grupy Extra Ball, a potem formacji: Sounds, Big Band Symphonic Sound Orchestra, Polish Jazz Stars Band. Był także jednym z liderów popularnego Namysłowski-Śmietana Quartet.

Gitarzysta występował w wielu krajach Europy, a także w USA i Indiach. Współpracował z takimi artystami jak: Art Farmer, Freddie Hubbard, Eddie Henderson, Joe Zawinul, Gary Bartz, Carter Jefferson, Vince Mednoza, John Abercrombie, Hamiet Bluiett, Idris Muhammad, Ronnie Burrage, Harvie Swartz, Mike Stern, Jack Wilkins, Zbigniew Seifert, Cameron Brown, Andy McKee, Greg Brandy, David Gilmore, Dave Friedman, Nigel Kennedy.

W 1998 r. nagrodzono go Fryderykiem za album "Songs and Other Ballads". Ostatnia pozycja w dyskografii Jarosława Śmietany to "Live at Impart" (2012) nagrana z Wojciechem Karolakiem i Billym Nealem. W lipcu br. gitarzysta został uhonorowany statuetką "Baranka Jazzowego", nagrodą przyznawaną wybitnym artystom związanym z historią jazzu w Krakowie - nagrodę odebrała jego córka.(PAP)

wos/ abe/

bEqDVuwi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)