Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jarosław: Wystawa wojennych fotografii Żydówki z partyzantki

0
Podziel się:

Około 30 zdjęć prezentujących m.in. żydowskich partyzantów II wojny
światowej pokazano na wystawie "Oblicza oporu. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej
partyzantki". Ekspozycję otwarto w czwartek w Małej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu
(Podkarpackie).

Około 30 zdjęć prezentujących m.in. żydowskich partyzantów II wojny światowej pokazano na wystawie "Oblicza oporu. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej partyzantki". Ekspozycję otwarto w czwartek w Małej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu (Podkarpackie).

Wystawa, którą zorganizowano dzięki Żydowskiemu Muzeum Galicja w Krakowie, potrwa do 31 marca.

Jak poinformowała PAP komisarz Małej Galerii, Zofia Kolasa, wystawa została podzielona na cztery sekcje, odpowiadające poszczególnym okresom zarejestrowanym na fotografiach. W pierwszej sekcji "Przed wojną" znalazły się zdjęcia m.in. rodziców Faye Schulman, miasteczka, w którym mieszkała, synagogi. Sekcja "Kim byli partyzanci?" to utrwalone na fotografiach postaci partyzantów - kolegów Faye z brygady Mołotowa, a także m.in. rodziny żydowskiej z dziećmi, która schroniła się w lesie u partyzantów.

W kolejnej części "W akcji" pokazano zdjęcia dokumentujące partyzantów podczas walki, rannych, a także operację jednego z nich. Natomiast w ostatniej sekcji "Po wojnie" zgromadzono fotografie ocalałych braci Faye, jej męża i jej samej. Wystawę uzupełniono czterema panelami z opisami fotografii i wyjaśniającymi, kim byli partyzanci.

Faye Schulman urodziła sie w miejscowości Lenin przy granicy polsko-sowieckiej (obecnie Białoruś). Przez ponad dwa lata II wojny światowej walczyła wraz z brygadą sowieckich partyzantów przeciwko hitlerowcom w lasach wschodniej Polski (obecnie Białoruś).

W 1942 roku trafiła do getta dla kobiet, dzieci i osób starszych. Jako że prowadziła zakład fotograficzny, hitlerowcy kazali jej wykonywać zdjęcia do dowodów tożsamości i filmy dla nazistów. Udało się jej przeżyć likwidację getta i rozstrzelanie większości Żydów, w tym prawie całej jej rodziny. Wstąpiła wówczas do partyzantów, jak sama wspominała, "nie dlatego, że chciała zabijać, ale dlatego, że chciała przeżyć". Wśród partyzantów pracowała jako pielęgniarka, nie zrezygnowała jednak z fotografowania.

Faye Schulman jest prawdopodobnie jedyną osobą, która zdołała utrwalić na kliszy żydowskich partyzantów. Po wojnie osiedliła się w Kanadzie.

Wystawa podróżuje po Polsce pod auspicjami Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie oraz, równolegle, po USA. Dotychczas była prezentowana w Krakowie, Przemyślu, Rzeszowie oraz w Szwajcarii. (PAP)

api/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)