Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jasna Góra: Pielgrzymka celników i pracowników finansów

0
Podziel się:

13. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Służb Celnych, Finansowych i
Skarbowych przybyła w sobotę na Jasną Górę. Celnicy i finansiści co roku odwiedzają sanktuarium w
drugą sobotę września - w okolicach obchodzonego 12 września święta imienia Maryi oraz przed
świętem św. Mateusza Apostoła, patrona tych służb.

13. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych przybyła w sobotę na Jasną Górę. Celnicy i finansiści co roku odwiedzają sanktuarium w drugą sobotę września - w okolicach obchodzonego 12 września święta imienia Maryi oraz przed świętem św. Mateusza Apostoła, patrona tych służb.

Pielgrzymi z różnych stron Polski spotkali się w Kaplicy Cudownego Obrazu na mszy pod przewodnictwem kanclerza Kurii Polowej Wojska Polskiego ks. komandora Leona Szota. W wygłoszonej podczas mszy homilii krajowy duszpasterz Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych ks. Henryk Drozd rozważał, co oznacza pojęcie "świętości" człowieka.

"Ktoś postawił takie pytanie - czy warto być człowiekiem świętym? A potem dodał, że chyba nie warto, bo ciężki jest los człowieka, który usiłuje żyć uczciwie, który mówi prawdę, który ceni życie zgodne z przykazaniami Bożymi. () To chyba prawda, bo biada temu, kto wysiłkiem, czynami, słowami czy choćby jedynie dobrym przykładem chciałby ulepszyć świat" - mówił ks. Drozd.

Nawiązał do postaci św. Mateusza, który gdy chciał prowadzić życie święte, był pokazywany palcami, a gdy poszedł do niego Chrystus, był nazywany zdziercą i oszustem. "I święty ma swoje troski, kłopoty. () Bóg nakłada na człowieka ciężary, które może udźwignąć. Czy jestem funkcjonariuszem celnym, skarbowym, bankowcem (), przyjąłem na siebie zobowiązanie zostania świętym - dźwigania tego krzyża, który Bóg mi wyznaczył" - wskazał.

Zaznaczył, że droga do świętości bywa trudna. I choć, jak mówił, Polacy w rzeczywistości - mimo deklaracji - rzadko zagłębiają się w treść nauczania Jana Pawła II, warto by choć czerpali przykład z jego życia, tak jak z życia innych świętych ludzi. "Choć nie jest to łatwe - pracujmy nad tym. () Bądźmy ludźmi, od których można czegoś się nauczyć" - wezwał pielgrzymów ks. Drozd.

Duszpasterstwo Krajowe Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych zostało powołane przez Konferencję Episkopatu Polski dekretem z 21 marca 2003 r. Swoją posługą obejmuje wierzących pracowników Ministerstwa Finansów, izb skarbowych, urzędów kontroli skarbowej, urzędów skarbowych, izb i urzędów celnych oraz wszystkich pracowników zajmujących się finansami i podatkami w administracji rządowej, samorządowej i gospodarczej.

Zainicjowana w 1997 r. przez Sekcję Krajowa Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność" Ogólnopolska Pielgrzymka Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych RP przyjeżdża na Jasną Górę co roku. Prócz tego, w poszczególnych diecezjach celnicy i finansiści uczestniczą w spotkaniach formacyjnych. Najwięcej jest ich we wrześniu, kiedy przypada wspomnienie św. Mateusza Apostoła.

Św. Mateusz Apostoł był Galilejczykiem, zajmował się pobieraniem ceł i podatków w Kafarnaum, jednym z większych handlowych miasteczek nad jeziorem Genezaret. Pobierał tam opłaty za przejazdy przez jezioro i przewóz towarów. Ewangelia przekazuje opis, jak Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła.

Przypadające 12 września święto Imienia Maryi, znane wcześniej w różnych kościołach lokalnych, w 1683 r. papież Innocenty XI rozciągnął na cały Kościół na pamiątkę dokonanego tego dnia pod Wiedniem zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego nad Turkami. Po zwycięstwie król napisał do papieża Innocentego XI: "Przybyłem, ujrzałem, Bóg zwyciężył". (PAP)

mtb/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)