Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jasna Góra: Rozpoczęły się uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej

0
Podziel się

Uroczystości święta Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęły się w
czwartek przed południem na Jasnej Górze. Sumie pontyfikalnej na klasztornych błoniach będzie
przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosi metropolita gdański abp Sławoj
Leszek Głódź.

bEiIfEdN

Uroczystości święta Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęły się w czwartek przed południem na Jasnej Górze. Sumie pontyfikalnej na klasztornych błoniach będzie przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosi metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Pielgrzymów powitał generał zakonu paulinów o. Izydor Matuszewski, który nawiązał m.in. do kazania wygłoszonego przez ówczesnego prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego 30 lat temu, w czasie strajków robotniczych 1980 r. Jak mówił, prymas prosił wówczas o rozwagę i troskę o Polskę.

"Dzisiaj modlimy się o mądrość dla wszystkich Polaków, abyśmy potrafili różnić się, ale mądrze, uczciwie i z troską o naród, którego korzenie są posadzone w tradycji krzyża, pod którym stoi nieugięcie Matka i Królowa" - wskazał o. Matuszewski.

bEiIfEdP

W uroczystościach uczestniczą najwyżsi hierarchowie polskiego kościoła, prócz prymasa Polski m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, kard. Henryk Gulbinowicz, a także tysiące wiernych. Jasnogórski odpust to jedno ze świąt najliczniej gromadzących pielgrzymów w częstochowskim sanktuarium. W ostatnich dniach na Jasną Górą przychodzi ponad 60 pieszych pielgrzymek, tylko w środę nadeszło ich ok. 40.

Przed rozpoczęciem sumy pontyfikalnej pielgrzymom odtworzono skierowane do nich pozdrowienie papieża Benedykta XVI, a także odczytano komunikat ze środowych obrad na Jasnej Górze nowego ciała Konferencji Episkopatu Polski - Rady Biskupów Diecezjalnych. W trakcie mszy - jak co roku - nastąpi Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich - modlitwy, napisanej ponad 50 lat temu przez ówczesnego prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego, w której wierni powierzają Polskę w opiekę Matki Bożej.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej to jedno z głównych świąt maryjnych na Jasnej Górze, Ma ona przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu, jest też wyrazem czci dla Matki Boże w jej jasnogórskim wizerunku. (PAP)

mtb/ pz/ bk/

bEiIfEeq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)