Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jasnogórskie nieszpory w dniu Wszystkich Świętych

0
Podziel się:

Uroczyste nieszpory z procesją, podczas których wierni wraz z paulinami
modlili się za zmarłych, były głównym punktem uroczystości dnia Wszystkich Świętych na Jasnej
Górze.

Uroczyste nieszpory z procesją, podczas których wierni wraz z paulinami modlili się za zmarłych, były głównym punktem uroczystości dnia Wszystkich Świętych na Jasnej Górze.

Popołudniowym nieszporom towarzyszyła procesja po jasnogórskiej bazylice i Kaplicy Matki Bożej. Pod kaplicą znajduje się XVII-wieczna krypta, tradycyjnie już od czwartku do końca listopada otwarta dla zwiedzających.

Również na cmentarzu Kule w Częstochowie odprawiono w czwartek mszę, połączoną z procesją żałobną. Uroczystościom przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

W jasnogórskim sanktuarium można zamówić tzw. wspominki za zmarłych. Msza w ich intencji będzie odprawiana codziennie rano, przez cały listopad.

Zgodnie z tradycją oktawy Wszystkich Świętych (trwa do 8 listopada), przez trzy kolejne dni w Kaplicy Matki Bożej odprawiane będą msze wspólnotowe za zmarłych: 3 listopada - za ojców i braci paulinów, dzień później - za rodziców i krewnych paulinów, a 5 listopada za zmarłych dobrodziejów i przyjaciół Jasnej Góry oraz zmarłych członków III Zakonu św. Franciszka.

Również 2 listopada będzie na Jasnej Górze dniem szczególnym. W Zaduszki każdy kapłan może odprawić trzy msze: jedną ofiaruje według własnej intencji, drugą - za wszystkich wiernych zmarłych, a trzecią - według intencji papieża.

Zaduszki obchodzone są w Kościele jako wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Tego dnia w częstochowskiej archikatedrze pod wezwaniem św. Rodziny odbędzie się nabożeństwo za zmarłych, które odprawi bp Jan Wątroba.

Założone w końcu XIV wieku na Jasnej Górze świątynia i klasztor od początku pełniły także funkcję nekropolii - były miejscem grzebania zasłużonych duchownych i świeckich, a w nowszych czasach również przechowywania pamiątek po polskich bohaterach narodowych i ich szczątków.

Uroczystość Wszystkich Świętych ustanowił w 835 r. papież Grzegorz IV. Jak przypomina biuro prasowe Jasnej Góry, uroczystość ta przywodzi na myśl tych, którzy osiągnęli szczęście i cieszą się chwałą nieba. "Uroczystość zrodziła się z potrzeby wspólnego uczczenia tych, którzy są bohaterami Kościoła i orędują za nami, i aby pamięć o nich nie poszła w zapomnienie" - podali przedstawiciele sanktuarium.

Tradycja Dnia Zadusznego sięga czasów pierwszych chrześcijan, którzy także zanosili modły za zmarłych. Ojcowie Kościoła, zwłaszcza św. Augustyn, uzasadniali i umacniali ten zwyczaj. W 998 r. opat z Cluny, św. Odylon, nakazał wszystkim podległym sobie klasztorom, aby dniem poświęconym na szczególną modlitwę za zmarłych zakonników był 2 listopada - dzień po uroczystości Wszystkich Świętych. Zwyczaj ten wkrótce przyjął się w całym Kościele. Jest to dzień poświęcony modłom za wszystkich wiernych zmarłych. "Wspomnienie to łączy się z prawdą wiary katolickiej o świętych obcowaniu" - informują ojcowie paulini.(PAP)

mab/ ako/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)