Notowania

wiadomości
28.04.2011 16:20

"Jastrzębie" i piloci z bazy w Łasku lecą na szkolenie do Hiszpanii

Pięć samolotów wielozadaniowych F-16 i czterech pilotów z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku (Łódzkie) weźmie w maju udział w międzynarodowym szkoleniu lotniczym Tactical Leadership Programme (TLP) w hiszpańskiej bazie Albacete.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pięć samolotów wielozadaniowych F-16 i czterech pilotów z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku (Łódzkie) weźmie w maju udział w międzynarodowym szkoleniu lotniczym Tactical Leadership Programme (TLP) w hiszpańskiej bazie Albacete.

Po raz pierwszy w historii polskich Sił Powietrznych w szkoleniu TLP razem z załogami F-16 wezmą udział polskie załogi MiG-29 wydzielone z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim - poinformowała w czwartek PAP oficer prasowy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego kpt. Marlena Bielewicz.

Obok pilotów i pięciu "Jastrzębi" z łaskiej bazy do Hiszpanii leci ok. 55 osób personelu zabezpieczającego. Podczas szkolenia, które potrwa od 2 do 27 maja, polskie załogi przećwiczą m.in. planowanie operacji powietrznych z udziałem międzynarodowych sił koalicyjnych zgodnie z dokumentami funkcjonującymi w Siłach Powietrznych NATO. Ćwiczyć będą także ofensywne działania lotnicze, w ramach których prowadzone będą uderzenia na cele naziemne oraz defensywne działania lotnicze.

"Szkoła TLP daje także możliwość doskonalenia umiejętności dowodzenia ugrupowaniami bojowymi samolotów w środowisku taktycznym, zbliżonym do realnego pola walki oraz sprawdzenia nowych koncepcji taktycznych poprzez ich praktyczne wykorzystanie" - dodała kpt. Bielewicz.

Polskie "Jastrzębie" biorą udział w Tactical Leadership Programme od 2009 r. To najtrudniejsza, ale i najbardziej prestiżowa "szkoła lotnictwa", która m.in. ze względu na warunki pogodowe, przeniesiona została w ub. roku z Belgii do Hiszpanii.

Ta międzynarodowe organizacja powołana jest do rozwijania umiejętności zastosowania taktyki, doboru technik wykonywania lotów oraz NATO-wskich procedur podczas realizacji wielonarodowych operacji lotniczych. Nie należy jednak ani do struktur NATO ani do hiszpańskich Sił Powietrznych. Obecnie tworzy ją i finansuje 10 państw członkowskich - Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, USA, Wielka Brytania i Włochy. Polska ma status gościa i płaci za udział swoich pilotów w kursach. (PAP)

szu/ bos/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz