Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Jazzmani, bigbitowcy, rockmani" - quiz o muzyce w PRL-u na portalu dzieje.pl

0
Podziel się:

Muzyczną podróż przez okres PRL-u umożliwi internautom udział w quizie
portalu historycznego dzieje.pl "Jazzmani, bigbitowcy, rockmani. Muzyka w PRL-u", który wystartował
w piątek. Na graczy czeka 60 pytań dotyczących różnych gatunków muzycznych - od jazzu po punk.

Muzyczną podróż przez okres PRL-u umożliwi internautom udział w quizie portalu historycznego dzieje.pl "Jazzmani, bigbitowcy, rockmani. Muzyka w PRL-u", który wystartował w piątek. Na graczy czeka 60 pytań dotyczących różnych gatunków muzycznych - od jazzu po punk.

Quiz ma nie tylko dostarczyć rozrywki, ale także w przystępny sposób opowiedzieć o najnowszej historii Polski. Gra ma charakter multimedialny - wykorzystano w niej archiwalne fotografie, nagrania audio i wideo.

"W czasach realnego socjalizmu dominowały pieśni i piosenki o charakterze propagandowym, poruszające tematy najczęściej dotyczące odbudowy i budowy kraju. Ich autorami byli nierzadko wybitni kompozytorzy i poeci. Kto był autorem muzyki do tzw. słusznych szlagierów, jak np. +Do roboty!+, +Walczyk murarski+, +Piosenka mariensztacka+ oraz +Zmartwienie maszynisty+?" - brzmi jedno z konkursowych pytań.

Kolejne dotyczą m.in. takich gatunków muzycznych jak: jazz, blues, rock i punk.

Uczestnicy quizu będą mogli wykazać się także znajomością polskiej sceny big-beatowej lat 60. oraz twórczości czołowych polskich piosenkarek i piosenkarzy. Są również pytania o mniej znane epizody z życia gwiazd estrady, m.in. Maryli Rodowicz.

Muzyczną wędrówkę przez okres PRL-u uzupełniają pytania m.in. o kulisy występów zespołu The Rolling Stones w Sali Kongresowej w 1967 r. oraz o genezę i rozwój popularnego wśród subkultury punkowej festiwalu w Jarocinie.

Autorem konkursowych pytań jest Marek Wiernik, wieloletni dziennikarz muzyczny, z wykształcenia historyk, autor licznych publikacji i książek.

Jak napisał Wiernik we wprowadzeniu do quizu, muzyka spełniała w okresie PRL-u różne funkcje; początkowo jednak, w latach 50., była podporządkowana jedynemu ówcześnie "słusznemu" kierunkowi artystycznemu - socrealizmowi. Z czasem jednak - zaznaczył dziennikarz - na polskiej scenie muzycznej zaczęły pojawiać się zespoły, w których tekstach dawano wyraz niezadowoleniu z realiów życia w Polsce Ludowej.

"W lata 70. wkroczyliśmy pod wymownym hasłem +muzyka lekka, łatwa i przyjemna+, ale już kolejnej dekadzie peerelowskiej rzeczywistości, towarzyszył rockowy boom i festiwal w Jarocinie. Zbuntowana młodzież identyfikowała się z imprezą, jako oazą wolności, chociaż mieliśmy w tym przypadku również do czynienia z politycznym wentylem bezpieczeństwa. Kiedy w 1982 r. w okolicznościach obowiązującego stanu wojennego odwołano festiwale w Opolu i Sopocie, ten w Jarocinie odbywał się w najlepsze. Tak, czy inaczej, ta osobliwa +wyspa na oceanie społecznej apatii+ przetrwała do końca realnego socjalizmu" - tłumaczył Wiernik.

Quiz "Jazzmani, bigbitowcy, rockmani. Muzyka w PRL-u" potrwa do 16 grudnia. Aplikacja wymaga zalogowania się na swoim koncie na portalu społecznościowym Facebook.com. Gra i jej regulamin są dostępne na stronie http://dzieje.pl/muzyka-w-prl-u/

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody w postaci książek, filmów i płyt CD z muzyką, a także koszulki i pendrive'y z logo dzieje.pl.

Organizatorem konkursu jest portal historyczny www.dzieje.pl, prowadzony przez Polską Agencję Prasową i Muzeum Historii Polski. Patronat nad portalem sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Quiz o muzyce w PRL-u jest czwartą grą przygotowaną przez portal dzieje.pl - do tej pory internauci mogli wziąć udział w quizach: "PRL pod lupą", "Historia polskiej piłki nożnej" oraz "Polskie miesiące w polskim filmie".

Partnerami quizu "Jazzmani, bigbitowcy, rockmani. Muzyka w PRL-u" są: Fundacja "Sopockie Korzenie", Ośrodek "Pamięć i Przyszłość", Instytut Adama Mickiewicza, Agencja Chaorder, Wytwórnia Muzyczna Soliton oraz wydawnictwa: Czerwone i Czarne, Libron, In Rock.(PAP)

wmk/ mjs/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)