Notowania

wiadomości
21.06.2011 07:15

Jeff Beck i Cinematic Orchestra na WSJD 2011

Dwa "brytyjskie" koncerty odbędą się we wtorek w ramach Warsaw Summer Jazz Days. W Sali Kongresowej zagra gitarzysta Jeff Beck z zespołem, a w Sali Palladium wystąpi The Cinematic Orchestra.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwa "brytyjskie" koncerty odbędą się we wtorek w ramach Warsaw Summer Jazz Days. W Sali Kongresowej zagra gitarzysta Jeff Beck z zespołem, a w Sali Palladium wystąpi The Cinematic Orchestra.

Brytyjski gitarzysta rockowy Jeff Beck swobodnie porusza się w różnych obszarach muzycznych: rocka, hard rocka, heavy metalu, jazz rocka, blues rocka. W 2003 r. został sklasyfikowany na 14. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów według magazynu "Rolling Stone".

Beck dorastał w Wallington w Anglii. Grająca na pianinie matka i fascynacja rodziny muzyką od tanecznej po klasyczną wpłynęły na rozbudzenie wrażliwości małego Jeffa. "Dla moich rodziców, którzy żyli w czasach wojny, muzyka była sposobem na oderwanie się na chwilę od problemów dnia codziennego. To robiło na mnie wrażenie. Byłem naprawdę mały, kiedy jazz pojawił się w Anglii i nadal pamiętam zakradanie się do dużego pokoju, by posłuchać go w radiu, przy absolutnym braku aprobaty ze strony moich rodziców" - wspomina Beck.

Jeff Beck nauczył się grać na gitarze i zaczął występować w Londynie. Pracował jako muzyk sesyjny z Screaming Lord Sutch i the Tridents. W 1965 r. zastąpił Erica Claptona w Yardbirds. W 1967 r. utworzył własny zespół - Jeff Beck Group w składzie z Rodem Stewartem jako wokalistą i Ronem Woodem na basie. Razem wydali dwa albumy - "Truth" (1968) oraz "Beck-Ola" (1969)- będące w kolejnych latach punktem odniesienia dla nowo powstałych zespołów rockowych.

Na początku lat 70. Jeff Beck, już ze zmienionym składem zespołu, nagrał kolejne dwa albumy - "Rough and Ready" oraz "The Jeff Beck Group". W 1973 r. z nowym zespołem gitarzysta nagrał album "Beck, Bogert and Appice". Odchodząc od hard rocka Beck nagrał "Blow By Blow" (1975) and "Wired" (1976).

Muzyka była największą pasją Becka, ale ma on też sentyment do samochodów z podrasowanymi silnikami (hot rods). O swoich pasjach mówi "Lubię pracować w studiu, bo to jest delikatne, pracujesz dla uzyskania dźwięku. Lubię też przesiadywać w garażu, bo bryły stali nie mają z tą delikatnością nic wspólnego. Jest też niebezpieczniej. Nigdy nie zostałem prawie zmiażdżony przez moją gitarę, a nie mogę tego samego powiedzieć o moich corvettach".

By promować album "Jeff", Beck wyruszył w 2003 r. w trasę z legendą bluesa B.B. Kingiem podczas 12. dorocznego B.B. King Music Festival. W kolejnych latach odbył wiele tournee: po Australii i Nowej Zelandii, Japonii, Europie i Kanadzie. W 2009 r. Jeff Beck, Stevie Wonder i Eric Clapton zostali poproszeni o występ podczas the Rock and Roll Hall of Fame 25th Anniversary Concerts w Madison Square Garden w Nowym Jorku. Z powodu choroby Eric Clapton musiał odwołać występ, ale Beck wraz z zespołem zastąpił go na scenie. Jeff zaskoczył publiczność grając "Superstition", a podczas kolejnego wieczoru, wystąpił z gośćmi specjalnymi, takimi jak Sting, Buddy Guy i Billy Gibbons. Koncerty, które się bardzo podobały publiczności, wysoko ocenili też recenzenci.

Występ w Sali Kongresowej rozpocznie się o godz. 19.30.

We wtorek na WSJD o godz. 22 w Sali Palladium wystąpi londyńska Cinematic Orchestra, stworzona przez Jasona Swinscoe'a w 1999 r. Pierwszy album zespołu "Motion" był utrzymany w stylu muzyki filmowej; określano go jako splot przenikliwej, dobrze zmiksowanej fabuły czy też dowcipną audio - narrację. Druga płyta "Every Day" zaznaczała bardziej orkiestrową stronę zespołu.

Cinematic Orchestra występowała na wszystkich ważniejszych festiwalach jazzowych europejskich i w USA. Była supportem Johna McLaughlina na prestiżowym koncercie w Central Parku. Zespół odbywał trasy koncertowe w Niemczech, Japonii, Portugalii i we Włoszech.

Cinematic Orchestra zagrała też podczas uhonorowania dorobku artystycznego Stanley' a Kubricka na uroczystości rozdania najbardziej prestiżowych w świecie reżyserów nagród Directors Guild Awards.

W 2004 r. Swinscoe przeniósł się do Paryża, co zaważyło na kształcie kolejnego albumu Cinematic Orchestra - "Ma Fleur". W 2006 r., zespół powrócił jednak do Brooklynu w Nowym Jorku. Jason przyznaje, że podróże miały bezpośredni wpływ na jego kreatywność: "Myślę, że miasta w których mieszkałem, miały wpływ na mój punkt widzenia - osobisty, jak i muzyczny. Dynamika miasta zmienia energię i tempo wszystkiego, ale przede wszystkim muzyki".

W Warszawie Cinematic Orchestra zgra w Sali Palladium.(PAP)

abe/ kmad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz