Notowania

wiadomości
06.04.2011 19:40

Jemen: Kolejny wielotysięczny protest w Taizzie

Dziesiątki tysięcy ludzi wyszły w środę na ulice Taizzu, domagając się kolejny dzień z rzędu odejścia prezydenta Jemenu Alego Abd Allaha Salaha. Tymczasem państwa regionu zapraszają jemeńskiego przywódcę i opozycję na rozmowy do Arabii Saudyjskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dziesiątki tysięcy ludzi wyszły w środę na ulice Taizzu, domagając się kolejny dzień z rzędu odejścia prezydenta Jemenu Alego Abd Allaha Salaha. Tymczasem państwa regionu zapraszają jemeńskiego przywódcę i opozycję na rozmowy do Arabii Saudyjskiej.

Ambasadorowie państw należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) spotkali się z przedstawicielami opozycji w ambasadzie Arabii Saudyjskiej w stołecznej Sanie. Wcześniej zaprosili Salaha do Arabii Saudyjskiej na mediacje, których celem byłoby znalezienie odpowiedniego politycznego rozwiązania kryzysu, w którym pogrążony jest obecnie Jemen.

We wtorek przywódca tego kraju przyjął propozycję mediacji GCC. W skład tego bloku oprócz Arabii Saudyjskiej wchodzą także: Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Oman oraz Kuwejt.

Tymczasem na południowym-zachodzie kraju, w Taizzie, ustąpienia prezydenta domagały się dziesiątki tysięcy ludzi. Dwie grupy protestujących spotkały się w centrum miasta, gdzie w wyniku strajku generalnego zamknięte były wszystkie sklepy i banki.

Według agencji AP, demonstracja, nazwana "Tsunami z Taizzu", była największym dotychczas protestem w tym mieście. "Naród chce upadku reżimu" - wykrzykiwali demonstrujący. By ich rozpędzić, siły bezpieczeństwa strzelały w powietrze. Nie ma informacji o rannych.

We wtorek kilkaset osób odniosło obrażenia, gdy siły bezpieczeństwa i uzbrojeni mężczyźni zaatakowali uczestników protestów w tym mieście. Dzień wcześniej wojsko i policja zastrzeliły tam 17 osób.

Według agencji AFP, do kolejnych demonstracji doszło w środę również w Adenie i Sanie, gdzie dzień wcześniej śmierć poniosły co najmniej trzy osoby.

65-letni Salah jest sojusznikiem USA, które wspierają finansowo Sanę z zwalczaniu Al-Kaidy. Prezydent, mimo że porzucony przez część wojska oraz przywódców plemiennych i religijnych, ostrzega przed groźbą chaosu w kraju, jeśli zostanie siłą zmuszony do oddania władzy.

Jemen, jeden z najbiedniejszych krajów arabskich, oprócz szyickiej rebelii na północy boryka się również z separatystycznym ruchem na południu oraz wzrostem wpływów i wzmożoną działalnością Al-Kaidy.

Obecna fala protestów w Jemenie, których bilans przekracza już sto ofiar, została zainspirowana podobnymi wystąpieniami m.in. w Tunezji i Egipcie, które doprowadziły do ustąpienia przywódców tych krajów: Zina el-Abidina Ben Alego i Hosniego Mubaraka. Demonstracje w Jemenie wybuchły pod koniec stycznia br.(PAP)

jhp/ kar/

8725696 8726318 8726571

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz