Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jemen nie zgadza się na operację CIA na swoim terytorium

0
Podziel się

Jemen odrzuca możliwość zgładzenia na swoim terytorium przez Amerykanów
radykalnego duchownego muzułmańskiego, którego Stany Zjednoczone chcą "żywego lub umarłego" -
oświadczył w niedzielę jemeński premier Ali Muhammad Mudżur.

bEggyzuJ

Jemen odrzuca możliwość zgładzenia na swoim terytorium przez Amerykanów radykalnego duchownego muzułmańskiego, którego Stany Zjednoczone chcą "żywego lub umarłego" - oświadczył w niedzielę jemeński premier Ali Muhammad Mudżur.

Reuters przypomina, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta Baracka Obamy dała ostatnio CIA zgodę na zabicie Anwara al-Awlakiego, obywatela USA pochodzenia jemeńskiego, którego oskarża się o powiązania z Al-Kaidą i który - jak się przypuszcza - ukrywa się na południu Jemenu.

"Absolutnie tego (zabicia Awlakiego na terytorium jemeńskim) nie zaakceptujemy. Jesteśmy suwerennym krajem" - podkreślił premier w wywiadzie dla agencji Reutera. Dodał, że według najnowszych informacji Awlaki wciąż przebywa na południu Jemenu.

bEggyzuL

Reuters pisze, że strona amerykańska dopisała Awlakiego do "listy celów" CIA, ponieważ zaczął on działać w Al-Kaidzie na Półwyspie Arabskim, która m.in. wzięła na siebie odpowiedzialność za próbę wysadzenia w Boże Narodzenie samolotu, lecącego do USA.

Nigeryjczyk, oskarżony o próbę tamtego zamachu, spotykał się z Awlakim podczas pobytu w Jemenie. Awlaki kontaktował się też z psychiatrą sił amerykańskich, który w listopadzie zeszłego roku zastrzelił 13 osób w amerykańskiej bazie wojskowej.

Jemeński minister spraw zagranicznych wykluczał w tym miesiącu wydanie Awlakiego Amerykanom, ale zapowiedział, że duchowny stanie przed sądem, jeśli zostanie zatrzymany.

Premier Mudżur przyznał, że Al-Kaida jest obecna w Jemenie i stanowi zagrożenie, ale uznał, że media wyolbrzymiają ten problem. (PAP)

bEggyzuR

az/ ap/

6336669

bEggyzvm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)