Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jemen: Nigeryjczyk spotkał się z radykalnym imamem

0
Podziel się

Nigeryjczyk oskarżony o próbę zamachu na samolot pasażerski
amerykańskich linii Northwest 25 grudnia spotkał się w czasie pobytu w Jemenie z radykalnym imamem
urodzonym w USA Anwarem al-Awlakim (Aulaqim) - poinformował w czwartek przedstawiciel jemeńskich
władz.

bEihymPp

Nigeryjczyk oskarżony o próbę zamachu na samolot pasażerski amerykańskich linii Northwest 25 grudnia spotkał się w czasie pobytu w Jemenie z radykalnym imamem urodzonym w USA Anwarem al-Awlakim (Aulaqim) - poinformował w czwartek przedstawiciel jemeńskich władz.

"Według naszych informacji Nigeryjczyk udał się do prowincji Szabwa i spotkał się z Anwarem al-Awlakim" - powiedział na konferencji prasowej wicepremier Jemenu Raszad al-Alimi.

Awlaki jest przez amerykańskie władze łączony ze sprawcą listopadowej masakry w bazie wojskowej Fort Hood w Teksasie, w której zginęło 13 osób. W toku śledztwa w sprawie masakry ustalono m.in., że jej sprawca, wojskowy psychiatra Nidal Hasan, chodził do meczetu na przedmieściach Waszyngtonu, w którym imamem był właśnie Awlaki, podejrzewany o sympatie i kontakty z ekstremistami islamskimi.

bEihymPr

Według Reutera Awlaki zginął w grudniu 2009 roku w jednym z ataków powietrznych na członków Al-Kaidy w Jemenie.

Nigeryjczyk Umar Faruk Abdulmutallab miał się także spotkać w Jemenie z jednym z przywódców Al-Kaidy, zabitym 24 grudnia w nalocie sił jemeńskich na pozycje terrorystów - dodał Alimi.

W środę śledczy sąd przysięgłych w stanie Michigan formalnie postawił Nigeryjczykowi sześć zarzutów w związku z nieudaną próbą zamachu, w tym usiłowanie morderstwa prawie 300 osób na pokładzie samolotu lecącego w Boże Narodzenie z Amsterdamu do Detroit.

Prezydent USA Barak Obama przyznał w tym tygodniu, że agencje wywiadowcze uzyskały informacje, iż Abdulmutallab jeździł do Jemenu, gdzie przechodził szkolenie w komórce miejscowej Al-Kaidy. Wiedziały nawet, że przygotowywany jest atak na amerykański cel.(PAP)

bEihymPx

ksaj/ ro/

5427465 5427578 arch.

bEihymPS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)