Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jemen: Salah gotów ustąpić do końca 2011 roku

0
Podziel się

Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah jest gotowy ustąpić do końca roku,
jednak apeluje, by nie przekazywać władzy wojskowym - oświadczył we wtorek jego rzecznik, na
którego powołuje się agencja Associated Press.

bEhnuLrF

Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah jest gotowy ustąpić do końca roku, jednak apeluje, by nie przekazywać władzy wojskowym - oświadczył we wtorek jego rzecznik, na którego powołuje się agencja Associated Press.

Ahmed al-Sufi oświadczył w rozmowie z AP, że w poniedziałek wieczorem Salah poinformował najważniejszych jemeńskich urzędników, dowódców wojskowych i przywódców plemiennych o swoim zamiarze "konstytucyjnego" przekazania władzy.

Jeszcze na początku marca prezydent odrzucał żądanie opozycji, która domagała się jego rezygnacji do końca roku 2011.

bEhnuLrH

Jak podkreśla AP, nie wiadomo na razie, czy opozycja, wzywająca do ustąpienia rządzącego krajem od ponad 30 lat prezydenta przyjmie jego obecną propozycję, zwłaszcza po tym jak w piątek podczas demonstracji w Sanie zwolennicy rządu zastrzelili około 50 ludzi.

W ostatnich dniach na stronę opozycji przeszło wielu przedstawicieli armii i administracji oraz członków partii samego prezydenta - Powszechnego Kongresu Ludowego.

Fala demonstracji w Jemenie została zainspirowana podobnymi wystąpieniami m.in. w Tunezji i Egipcie, które doprowadziły do ustąpienia przywódców tych krajów: Zina el-Abidina Ben Alego i Hosniego Mubaraka.

Salah, będący u władzy od 32 lat, zapowiadał dotychczas, że odejdzie w 2013 roku, kiedy skończy się jego kadencja. Zapowiedział, że nie będzie próbował przekazać władzy synowi. (PAP)

bEhnuLrN

keb/ ro/

8611813

bEhnuLsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)