Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jemen: Szef lokalnej Al-Kaidy apeluje o uwolnienie więźniów

0
Podziel się:

Lider jemeńskiej filii Al-Kaidy Naser al-Wahiszi zaapelował w poniedziałek o
uwolnienie jej bojowników z więzień, a więzionych zachęcał do wierności ideologii, która przyświeca
tej terrorystycznej organizacji - pisze agencja Associated Press.

bEshctuJ

Lider jemeńskiej filii Al-Kaidy Naser al-Wahiszi zaapelował w poniedziałek o uwolnienie jej bojowników z więzień, a więzionych zachęcał do wierności ideologii, która przyświeca tej terrorystycznej organizacji - pisze agencja Associated Press.

Przesłanie Wahisziego - niegdyś współpracownika Osamy bin Ladena - pojawiło się po zamknięciu w ubiegłym tygodniu 19 amerykańskich misji dyplomatycznych na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Do zamknięcia doszło po przechwyceniu przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) tajnej korespondencji, którą wymienili przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri i Wahiszi - szef Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) z centralą w Jemenie. Korespondencja dotyczyła planów dużego zamachu terrorystycznego.

bEshctuL

W tym samym czasie władze Jemenu oznajmiły, że wykryły spisek Al-Kaidy, która szykowała ataki na zagraniczne ambasady w stolicy kraju, Sanie, i zagraniczne statki na Morzu Czerwonym.

W swojej nocie Wahiszi przekonuje więzionych bojowników Al-Kaidy, aby nie dali się omamić tym, który ich więżą, i ich fałszywym obietnicom "wspaniałego życia, jeśli wyrzekną się dżihadu", czyli tzw. świętej wojny.

Szef AQAP przeznaczył swe posłanie dla "więźniów osadzonych w więzieniach przez ciemiężców z racji swej religii". Wahiszi zapewnił też, że "zwycięstwo jest bliskie", a wraz z nim uwolnienie więźniów. "Nie zapomnieliśmy o was i nigdy nie zapomnimy" - dodał lider jemeńskiej Al-Kaidy. Nie wymienił więzień, z których bojownicy Al-Kaidy mieliby zostać uwolnieni, ani szczegółów planu działania w tej sprawie.

Na początku sierpnia Interpol skierował ostrzeżenie do wszystkich krajów członkowskich, radząc im, by wzmogły czujność przed ewentualnymi zamachami po serii ucieczek z więzień w Iraku, Libii i Pakistanie.

bEshctuR

Stany Zjednoczone podjęły decyzję o zamknięciu 19 swoich ambasad i konsulatów na Bliskim Wschodzie i w Afryce Płn. W poniedziałek zamknięte pozostawały amerykańska ambasada w Sanie, a także konsulat USA w mieście Lahaur, w Pakistanie, z którego w czwartek - z powodu zagrożenia terrorystycznego - ewakuowano część personelu dyplomatycznego.(PAP)

mmp/ kar/

14367337 arch.

bEshctvm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)