Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jemen: Szyiccy rebelianci proponują zawieszenie broni

0
Podziel się

Szyiccy rebelianci w południowym Jemenie zaproponowali w sobotę rządowi
zawieszenie broni i przyjęli warunki, od których władze uzależniają zakończenie konfliktu
zbrojnego.

bEhvdkHp

Szyiccy rebelianci w południowym Jemenie zaproponowali w sobotę rządowi zawieszenie broni i przyjęli warunki, od których władze uzależniają zakończenie konfliktu zbrojnego.

Propozycję złożył rządowi Abdul Malik al-Huti w nagraniu audio na stronie internetowej, na której jego ugrupowanie umieszcza zazwyczaj swe enuncjacje.

Według rebeliantów, decyzja, aby zaproponować zawieszenie broni, jest podyktowana pragnieniem "uniknięcia rozlewu krwi niewinnych", do czego dochodziło w ciągu ostatnich miesięcy w rejonach, gdzie toczą się walki, to jest w północnych prowincjach kraju, nieopodal granicy z Arabią Saudyjską.

bEhvdkHr

Jeśli nie dojdziemy do porozumienia - podkreślił al-Huti - może powstać w Jemenie "katastrofalna sytuacja", która doprowadzi do obcej interwencji wojskowej.

Powstańcy z sekty szyickiej Zaydi, istniejącej tylko w Jemenie, chwycili za broń w 2004 roku. Wystąpili pod wodzą szejka Badra Edina al-Hutiego ( ojca obecnego przywódcy); zginął on w tym samym roku, na początku rebelii.

Od jego śmierci do potyczek dochodziło sporadycznie. Konflikt zbrojny zaostrzył się od czasu ofensywy wojska jemeńskiego przeciwko bazie rebeliantów znajdującej się w rejonie Sady, na granicy z Arabią Saudyjską, odległej o 240 km od stolicy kraju, Sany. Ofensywa ta rozpoczęła się 11 sierpnia ubiegłego roku.

Po obu stronach, według ogłaszanych przez nie komunikatów, zginęły setki ludzi.

bEhvdkHx

Również Arabia Saudyjska zmuszona była interweniować. Rebelianci, którzy działali po obu stronach granicy, zaatakowali bowiem na początku listopada saudyjski patrol graniczny, zabijając jednego Saudyjczyka i raniąc jedenastu.

Al-Huti oznajmia w swym przesłaniu elektronicznym, że jego ugrupowanie akceptuje pięć rządowych warunków zakończenia konfliktu, ogłoszonych przez rząd 13 sierpnia ub.r.

Wśród tych warunków jest zaprzestanie walk, złożenie broni oraz powrót wojskowych i cywilnych jeńców każdej ze stron.

Rząd wysunął jako warunek także uwolnienie kilku uprowadzonych cudzoziemców, ale został on skreślony po wyjaśnieniu, że nie znajdują się oni w rękach rebeliantów.

bEhvdkHy

Według al-Hutiego, jeśli Sana nie zakończy tego konfliktu, Jemen przekształci się w "pole walki i zagranicznej interwencji, mającej na celu obronę obecnych interesów" w Jemenie, najbiedniejszym kraju Półwyspu Arabskiego.

Propozycję al-Hutiego poprzedziło jego oświadczenie z 25 stycznia, w którym powiedział, że jego siły wycofały się z terytorium saudyjskiego i otrzymały od niego rozkaz zaprzestania walki z siłami zbrojnymi sąsiedniego kraju. (PAP)

ik/ mc/

5577237 5577221

bEhvdkHS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)