Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jemen: Tysiące ludzi demonstrowało w Sanie

0
Podziel się

#
szczegóły, szersze tło
#

bEiOVcRN

# szczegóły, szersze tło #

25.02. Sana (PAP/AP,Reuters) - Dziesiątki tysięcy zwolenników i przeciwników prezydenta Jemenu prezydenta Alego Abd Allaha Salaha demonstrowało w piątek w stolicy kraju, Sanie.

Przed stołecznym uniwersytetem manifestanci skandowali: "Lud żąda upadku reżimu!". Około 4 km dalej lojaliści deklarowali poparcie dla prezydenta, który ich zdaniem jest gwarantem jedności kraju. "Twórca jedności jest w naszych sercach. Nie porzucimy go" - skandowano.

bEiOVcRP

W Jemenie od dwóch tygodni trwa fala protestów zainspirowana podobnymi wystąpieniami m.in. w Tunezji i Egipcie, które doprowadziły do ustąpienia przywódców tych krajów Zina el-Abidina Ben Alego i Hosniego Mubaraka. W ciągu ostatnich dziewięciu dni śmierć w starciach w Jemenie poniosło 17 osób.

Prezydent Salah oświadczył w środę, że polecił służbom bezpieczeństwa chronić protestujących przeciwko niemu demonstrantów oraz położyć kres starciom i zapobiegać bezpośrednim potyczkom między zwolennikami rządu a jego przeciwnikami.

Rządzący Jemenem od 32 lat prezydent zapowiedział, że odejdzie, ale dopiero w 2013 roku, gdy upłynie jego kadencja. Obiecał, że nie będzie próbował przekazać władzy synowi.

Demonstracje w Sanie i innych miastach Jemenu były m.in. bezpośrednią odpowiedzią na ogłoszony przez Salaha zamiar zmiany konstytucji w celu przedłużenia rządów. Władze ogłosiły potem zamrożenie tych planów.

bEiOVcRV

Wydarzenia w Jemenie, sąsiadującym z Arabią Saudyjską, wzbudziły szczególny niepokój USA ze względu na strategiczne znaczenie tego kraju, którego terytorium ekstremiści islamscy wykorzystują jako bazę do ataków przeciwko Amerykanom.

40 procent spośród 23 mln mieszkańców Jemenu żyje za mniej niż dwa dolary dziennie. (PAP)

mw/ keb/ ap/

8419660 8421252 arch.

bEiOVcSq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)