Notowania

wiadomości
06.12.2013 22:04

Jemen: Władze: Saudyjczycy wśród sprawców ataku na ministerstwo obrony

# Wg armii większość zamachowców to Saudyjczycy; większa liczba rannych #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Wg armii większość zamachowców to Saudyjczycy; większa liczba rannych #

06.12. Sana (PAP/Reuters) - Według raportu armii jemeńskiej na temat czwartkowego ataku na Ministerstwo Obrony sprawców zamachu było 12, a większość stanowili obywatele Arabii Saudyjskiej. O raporcie złożonym prezydentowi Abd ar-Rab Mansur al-Hadiemu powiadomił w piątek sztab generalny.

"Liczbę terrorystów szacuje się na 12, a większość z nich to obywatele Arabii Saudyjskiej. Komisja śledcza wciąż pracuje nad uzyskaniem dalszych informacji na temat terrorystów i ich celów" - głosi raport. Armia podała, że wszyscy napastnicy zostali zabici.

Wcześniej w piątek Ministerstwo Obrony zapewniło, że odzyskało pełną kontrolę nad terenem resortu, po tym gdy w czwartek kompleks zaatakowali bojownicy związani z Al-Kaidą, zabijając 52 osoby. Zginęli m.in. cudzoziemcy lekarze.

Resort podał, że trzech bojowników zabito przy bramie wjazdowej na teren ministerstwa, gdzie atak rozpoczął się od zamachu samobójczego. Trzech innych zginęło po tym, gdy w należącym do kompleksu szpitalu wojskowym napastnicy zabili cudzoziemskich lekarzy. Dalszych zamachowców zabito podczas pościgu i walki.

Liczba osób rannych wzrosła w piątek do 215. Zabici cudzoziemcy pochodzili z Niemiec, Wietnamu, Indii i Filipin.

Do zamachu przyznała się Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP). Oświadczyła, że zaatakowała siedzibę resortu obrony, "ponieważ mieści się tam centrum sterowania dronami" USA, a ponadto ministerstwo "gości amerykańskich ekspertów".

Jemen jest jednym z najuboższych państw arabskich i przyczółkiem AQAP - organizacji od kilku lat uważanej przez Stany Zjednoczone za najbardziej niebezpieczny odłam Al-Kaidy. USA atakują terrorystów AQAP ukrywających się na pustyniach i w trudno dostępnych górach Jemenu, używając samolotów bezzałogowych.

Ponadto Jemen stanowi ważny punkt transportu ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej, która jest największym producentem tego surowca na świecie. (PAP)

awl/ mc/

15233564 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz