Notowania

jerzy buzek
31.05.2010 16:10

Jerzy Buzek honorowym obywatelem Gliwic

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek odebrał w poniedziałek tytuł honorowego obywatela blisko 200-tysięcznych Gliwic na Śląsku. Szef europarlamentu jest związany z tym miastem od końca lat 50. ubiegłego wieku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek odebrał w poniedziałek tytuł honorowego obywatela blisko 200-tysięcznych Gliwic na Śląsku. Szef europarlamentu jest związany z tym miastem od końca lat 50. ubiegłego wieku.

O uhonorowaniu Jerzego Buzka zadecydowała jednogłośnie w marcu gliwicka Rada Miejska. Pierwotnie uroczystość wręczenia tytułu miała odbyć się w połowie kwietnia, jednak odwołano ją z powodu obowiązującej wówczas żałoby narodowej po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Gliwiccy samorządowcy podkreślili, że prof. Buzek jest mieszkańcem miasta od 1958 r., gdy rozpoczął studia na tamtejszej Politechnice Śląskiej. Z tą uczelnią związał też późniejszą długoletnią karierę uniwersytecką. W jego dorobku znajduje się ok. 200 prac naukowych oraz kilkanaście wdrożeń i patentów; kilka uczelni - w tym macierzysta - przyznało mu tytuł doktora honoris causa.

Na decyzji o przyznaniu Buzkowi honorowego obywatelstwa zaważyły także jego działalność opozycyjna w "Solidarności", sprawowanie funkcji premiera i późniejsza aktywność na forum Unii Europejskiej. Radni podkreślili, że w ubiegłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego jego późniejszy przewodniczący zdobył rekordowe poparcie wyborców.

Z okazji wręczenia prof. Buzkowi wyróżnienia w poniedziałkowe popołudnie wykonano również pamiątkową, zbiorową fotografię, do której szef europarlamentu pozował na gliwickim rynku wraz mieszkańcami miasta. Do zdjęcia ustawiło się ponad 500 osób.

Gliwice to jedno z wielu śląskich miast i miasteczek, które zdecydowały o przyznaniu Jerzemu Buzkowi honorowego obywatelstwa. Wśród nich są także m.in. Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Chorzów, Wisła, Woźniki i Lubliniec.

Przed kilkunastoma dniami prof. Buzek odebrał podobne wyróżnienie od władz Rybnika. Tłumaczył wtedy, że honorowanie go w ten sposób przez śląskich samorządowców to nie tylko wyraz uznania dla jego osoby, ale również dla osiągnięć wszystkich mieszkańców regionu w ciągu ostatnich 20 lat przemian. Jak mówił, on sam, działając na forum UE, jest pewnym symbolem, stąd nagrody dla niego.(PAP)

toe/ mab/ ura/ gma/

Tagi: jerzy buzek, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz