Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jerzy Buzek "Małopolaninem Roku 2009"

0
Podziel się:

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek odebrał w piątek w
Krakowie tytuł "Małopolanina Roku 2009". W ten sam sposób uhonorowano także rektorów Akademii
Górniczo-Hutniczej prof. Antoniego Tajdusia i Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. Karola Musioła.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek odebrał w piątek w Krakowie tytuł "Małopolanina Roku 2009". W ten sam sposób uhonorowano także rektorów Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Antoniego Tajdusia i Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. Karola Musioła.

Podczas uroczystości w Collegium Maius UJ wręczono także tytuł "Człowieka Roku 2009" twórcy reformy samorządu gminnego prof. Jerzemu Regulskiemu. Tytuł ten Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP przyznała także prof. Leszkowi Balcerowiczowi za reformę gospodarzą, ale jego wręczenie odbędzie się w maju.

Tytuł "Małopolanina Roku" przyznaje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, które nagrodziło profesorów Buzka, Musioła i Tajdusia za ich wkład w utworzenie w Krakowie Węzła Wiedzy i Innowacji CC Poland Plus.

"Pan prof. Jerzy Buzek, prof. Karol Musioł i Antoni Tajduś zapisują kolejną , piękną kartę w historii polskiej nauki. Węzeł Wiedzy i Innowacji popycha Kraków na nowe drogi rozwoju" - mówił podczas uroczystości prezes Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Kazimierz Barczyk.

W grudniu zeszłego roku Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) w Budapeszcie ogłosił start trzech pierwszych tzw. Wspólnot Wiedzy i Innowacji (WWI), które mają się zająć trzema dziedzinami: zrównoważoną energią, zmianami klimatycznymi oraz technologiami informatycznymi.

Polacy razem z partnerami z Karlsruhe, Grenoble, Barcelony, Sztokholmu, Eindhoven i Leuven będą zajmować się zrównoważoną energią. W ramach utworzonego w naszym kraju węzła - CC Poland Plus (Colocation Centre Poland Plus) będą ze sobą współdziałać uczelnie, jednostki badawcze i firmy. Są to: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Wrocławska, Główny Instytut Górnictwa (GIG), Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW), Tauron, ZAK Kędzierzyn, LOTOS oraz PGNiG.

Działalność polskiego węzła będzie koordynowana przez Akademię Górniczo-Hutniczą. Roczny budżet projektu realizowanego w ramach polskiego węzła ma wynosić minimum 120 mln euro.

Jerzy Buzek przypomniał, że już kilkaset lat temu Europa postawiła na naukę i choć pierwsze uczelnie działały w osamotnieniu, to właśnie one stworzyły podwaliny europejskiej cywilizacji.

"Europa w momencie wielkiej globalizacji i opanowywania wszystkiego przez światowe trendy postanowiła wrócić do starego pomysłu - stworzenia sieci placówek naukowych, badawczych i edukacyjnych" - mówił Buzek. Jak podkreślił, to ważne, że w tej sieci znalazła się Polska. "Dzisiaj wielkim wyzwaniem dla UE jest wygrać walkę konkurencyjną. Musimy ją wygrać zarówno w edukacji i pomysłach, jeśli chodzi o kształcenie ludzi, jak i gospodarczo" - podkreślił przewodniczący PE.

Rektor UJ prof. Karol Musioł mówił, że przed AGH, które koordynować będzie działalność węzła CC Poland Plus stoi bardzo trudne zadanie, bo chodzi o znalezienie zupełnie nowych rozwiązań technologicznych, a to wymaga zmiany sposobu myślenia. Z kolei rektor AGH prof. Tajduś podkreślał, że powstanie Węzła Wiedzy i Innowacji w Polsce było możliwe dzięki współpracy, a nie rywalizacji polskich uczelni i dzięki upartemu dążeniu do celu.

Tytuł Małopolanina Roku przyznawany jest od 1995 r. osobom urodzonym w Krakowie lub Małopolsce, i tym, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozwoju regionu i kraju. Do tej pory otrzymało go ponad 20 osób m.in. prof. Andrzej Zoll, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Zbigniew Brzeziński, Andrzej Wajda, kard. Franciszek Macharski, Stanisław Lem, Krzysztof Penderecki, Robert Korzeniowski, Sławomir Mrożek, prof. Franciszek Ziejka, kard. Stanisław Dziwisz. Tytuł Małopolanina Wszech Czasów przyznano Janowi Pawłowi II.

Prof. Jerzy Regulski dedykował tytuł "Człowieka Roku 2009" wszystkim samorządowcom. "Ten tytuł potwierdza sens tego, cośmy robili" - mówił. Przypomniał, że samorządności poświęcił 30 lat swojego życia, ale jak znaczył sukces odrodzonego samorządu, to nie zasługa tych, którzy tworzyli reformy, ale milionów ludzi, którzy zmieniali Polskę. "Gdyby samorządu nie było, Polska nie wglądałaby tak, jak wygląda" - powiedział Regulski.

Tytuły Człowieka Roku otrzymali wcześniej m.in. Tadeusz Mazowiecki, Lech Wałęsa, Danuta Huebner, Jan Nowak-Jeziorański, Władysław Bartoszewski, Ryszard Kaczorowski, Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, kard. Stanisław Dziwisz oraz Lech Kaczyński.(PAP)

wos/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)