Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jerzy Pomianowski spotkał się z przedstawicielami środowisk żydowskich

0
Podziel się:

Każdego roku około 100 000 uczniów polskich szkół odwiedza obóz koncentracyjny lub zagłady.

Jerzy Pomianowski spotkał się z przedstawicielami środowisk żydowskich
(AP/Kyodo/FOTOLINK/East News)

W związku z rozpoczynającymi się obchodami 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim wiceszef MSZ Jerzy Pomianowski spotkał się z przedstawicielami środowisk żydowskich oraz osobami zajmującymi się badaniami nad Holokaustem i upamiętnianiem jego ofiar.

Wiceminister Pomianowski - poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ - wziął także udział w uroczystości przy Pomniku Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego.

W uroczystości uczestniczyli również: jeden z ostatnich żyjących uczestników powstania w getcie warszawskim Kazik Ratajzer (Simcha Rotem) - organizator ewakuacji kanałami ostatniej grupy bojowników z getta oraz delegacje: izraelska, francuska oraz amerykańska z ambasadorem Stephenem Mullem i specjalnym wysłannikiem Departamentu Stanu ds. Holokaustu, ambasadorem Douglasem Davidsonem.

W związku z obchodami 70. rocznicy - poinformował resort - wiceszef MSZ spotkał się ponadto _ z członkami Grupy Pamięci ds. Holokaustu (International Holocaust Remembrance Alliance, IHRA), której Polska jest członkiem-założycielem; IHRA gromadzi przedstawicieli rządów i organizacji pozarządowych zajmujących się upamiętnianiem Holokaustu oraz badaniami nad nim _.

_ - W trakcie spotkania wiceminister Pomianowski podkreślił, że Polska kładzie nacisk na konieczność wspierania przez IHRA małych projektów, często realizowanych przez szkoły lub niewielkie organizacje pozarządowe. Przypomniał także, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których zaprzeczenie zbrodni Holokaustu jest karane z mocy prawa _ - poinformowało MSZ.

Wiceminister spraw zagranicznych rozmawiał także z delegacją głównej organizacji diaspory żydowskiej we Francji - Rady Przedstawicielskiej Instytucji Żydowskich (Conseil Repr,sentatif des Institutions juives de France), na której czele stoi pochodzący z rodziny polsko-żydowskiej Richard Prasquier

Pomianowski _ zapewnił, że Polski rząd zarówno na poziomie centralnym, jak i lokalnym, aktywnie angażuje się w walkę z antysemityzmem oraz innymi przejawami ksenofobii _.

Rozmowa - poinformowało ministerstwo - dotyczyła edukacji w zakresie historii Żydów w Polsce, w tym Holokaustu, oraz projektów współpracy pomiędzy szkołami i naukowcami. Wiceszef MSZ zaznaczył, że _ historia Holokaustu jest elementem podstawy programowej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych _, a _ każdego roku około 100 000 uczniów polskich szkół odwiedza obóz koncentracyjny lub zagłady _. Na spotkaniu była również mowa o francuskiej koncepcji zainstalowania nowej wystawy w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do ostatecznego etapu likwidacji getta rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 roku. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

Getto warszawskie zostało zrównane z ziemią. Według raportów Stroopa od 20 kwietnia do 16 maja 1943 r. w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. Około 6 tys. z nich zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów czy zaczadzenia. 7 tys. Żydów naziści zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka.

Czytaj więcej w Money.pl
Tu mordowali Żydów. Ogromny zryw Oto publikacja przybliżająca wielką tragedię, która wydarzyła się w tym miejscu i pokazująca do czego prowadzi antysemityzm.
"Byłem tylko urzędnikiem. Nie biłem Żydów" Już pierwszego dnia po zajęciu Białegostoku Niemcy zamordowali ok. 2 tys. Żydów.
Wojskowi lotnicy upamiętnili ofiary katastrofy smoleńskiej Przed pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy złożono wieńce i zapalono znicze.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)