Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest "biała lista" rzeczy, które można wnieść do samolotu

0
Podziel się:

Na pokład możemy wnieść np. prostownicę do włosów.

Jest "biała lista" rzeczy, które można wnieść do samolotu
(Aaron Escobar/CC/Flickr)

Tzw. _ białą listę _ przedmiotów, które pasażer samolotu może zabrać na pokład oraz tych, które są bezwzględnie zakazane lub których transport jest ograniczony opublikował na swojej stronie internetowej Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Zgodnie z listą do samolotu możemy wnieść np. prostownicę do włosów, w bagażu podręcznym nie powinno być korkociągu.

Pasażer na pokład samolotu może wnieść również m.in. buty na szpilkach, kulki do kąpieli, substancje nawilżające, perfumy, lakier do paznokci, tusz do rzęs, bitą śmietanę, odplamiacz, płyn przeciwko owadom - o ile ich pojemność nie przekracza 100 ml.

Może ze sobą wziąć pilniczek do paznokci, gilotynę do cygar bez wymiennych ostrzy, kule do kręgli, grzałkę do gotowania wody, lutownicę, laskę - lecz bez ostrych krawędzi. W przypadku leków na receptę nie ma ograniczeń, dotyczy to również tych, które swoją pojemnością przekraczają 100 ml.

Wśród żywności dozwolone są owoce, warzywa, batoniki, kiełbasa, słoiki z suszonymi grzybami, kostki rosołowe i ciasta domowego wypieku. Jeśli chodzi o sprzęt audio-video dopuszczalne jest wniesienie na pokład samolotu aparatów fotograficznych, kamer, laptopów, telefonów komórkowych itp.

Pasażer nie może za to mieć przy sobie m.in. sprzętu sportowego, jak czekany, raki, kusze, kije golfowe i hokejowe, łyżwy, a także tasaków, toporków, korkociągów, kajdanek czy też wędek do łowienia ryb.

Bezwzględnie zakazane jest wnoszenie na pokład samolotu m.in.:
termometrów rtęciowych, wiertarek, śrubokrętów, łomów, materiałów wybuchowych, dynamitu, fajerwerków, granatów, gaśnic.
Jak podał ULC, lista ma charakter wyłącznie informacyjny i jej celem jest ułatwienie pasażerom sprawnego podróżowania.

Urząd przypomina jednak, że operator kontroli bezpieczeństwa, może samodzielnie podjąć decyzję, czy dany przedmiot może zostać wniesiony do samolotu. Może to zrobić analizując rodzaj przedmiotu, materiał z jakiego został on wykonany, a także zachowanie pasażera. ULC radzi, aby przedmioty mogące wzbudzić wątpliwości podczas kontroli, umieścić w bagażu rejestrowanym.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)