Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jest nowy film z kopalni w Chile, górnicy żartują

0
Podziel się

Ogoleni i ubrani w nowe koszulki mężczyźni żartują i słuchają
muzyki.

Jest nowy film z kopalni w Chile, górnicy żartują
(PAP/EPA)
bEpyzYuZ

Władze Chile pokazały rodzinom trzydziestu trzech górników uwięzionych w kopalni miedzi i złota San Jose23-minutowy film, w którym ogoleni i ubrani w nowe koszulki mężczyźni żartują i słuchają muzyki.

Nakręcony 700 metrów pod ziemią film został udostępniony mediom. Widać na nim górników rozpakowujących tuby, którymi codziennie z powierzchni trzema otworami o szerokości 15 centymetrów trafiają do nich artykuły niezbędne do przeżycia. Na filmie wyjmują z dwóch tub butelki z wodą mineralną i składane łóżko polowe. Jak mówi jeden z górników, jak na razie nie dla wszystkich starcza łóżek, więc śpią na nich tylko najstarsi mężczyźni. Pozostali muszą zadowolić się karimatami chroniącymi przed wilgocią.

_ - To Dr HouseHouse _ - żartuje jeden z górników, gdy kamera najeżdża na mającego doświadczenie pielęgniarskie Yonniego Barriosa, który współpracował ze znajdującymi się na powierzchni lekarzami, m.in. oceniając stan zdrowia uwięzionych. W tle słychać dwie radosne piosenki popularnego artysty z Dominikany, Juana Luisa Guerry.

bEpyzYvb

W ostatnich dniach ratownicy wysłali do schronu, w którym przebywają górnicy, m.in. małe głośniki oraz odtwarzacze mp3 z tradycyjną muzyką meksykańską, portorykańskim reggaetonem oraz dominikańską merengue.

_ - Są ogoleni, wszyscy dobrze wyglądają w nowych ubraniach. Zdają się być w dobrym humorze _ - powiedziała po obejrzeniu filmu Cristina Nunez, żona Claudio Nuneza. - _ Robią sobie żarty. Pokazują znajdujące się na masce jednego z pojazdów "biuro" szefa, Luisa Urzui. Jest tam pełno dokumentów _ - opowiadała Elvira Valdivia, żona 40-letniego Mario Sepulvedy. - _ Wszyscy mają się dobrze. Chcą tylko, byśmy szybko ich stamtąd wyciągnęli _ - powiedział Cristian Zamora, brat 33-letniego Victora Zamory.

Pomimo tych próśb, górnicy najprawdopodobniej na powierzchnię wyjdą dopiero za trzy lub cztery miesiące. Tyle bowiem potrwa rozpoczęte w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego wiercenie szybu ewakuacyjnego.

ZOBACZ RELACJĘ TELEWIZJI CNN:

Jak poinformował lekarz zajmujący się górnikami, Jose Diaz, wczoraj uwięzieni mężczyźni po raz pierwszy od 26 dni zjedli gorący posiłek. We wtorek rano w skład ich menu wchodziła herbata, zioła i jogurt z płatkami. Na lunch dostali kiwi oraz kanapki z kurczakiem, a na kolację zjedli kanapki z dżemem. Ponadto wedle zaleceń lekarzy powinni pić około pięciu litrów wody dziennie.

bEpyzYvh

Jak poinformował psycholog Alberto Iturra, górnicy, którzy wcześniej dostali kieszonkowe wydania Biblii, ostatnio poprosili także o konkretne tytuły książek oraz o wycinki z gazet na temat akcji ratunkowej. Na ich liście lektur znajdują się m.in. historyjki z regionu Atacamy, komiksy, a także poradnik dotyczący wystąpień publicznych. Górnicy sygnalizowali wcześniej, że po uwolnieniu chcieliby elokwentnie odpowiadać na zadawane im przez dziennikarzy pytania.

bEpyzYvC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)