Notowania

komorowski
19.02.2011 16:35

Jest plan obchodów rocznicy smoleńskiej

Prezydent Bronisław Komorowski deklaruje wszelką pomoc w przygotowaniach uroczystości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

*Kancelaria Prezydenta zapewnia, że chce nieść wszelką niezbędną pomoc _ organizacyjną i logistyczną _ rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej w organizacji obchodów pierwszej rocznicy tragedii z 10 kwietnia. *

Kancelaria jednocześnie podkreśliła, że jedynym punktem organizowanym przez nią są państwowe obchody na Powązkach. W oświadczeniu Kancelarii Prezydenta podkreślono, że na prośbę rodzin ofiar katastrofy patronat nad ich pielgrzymką do Smoleńska objęła Pierwsza Dama Anna Komorowska, podobnie jak miało to miejsce 10 października 2010 roku.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t124608.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/szydlo;obchody;rocznicy;smolenskiej;maja;przykryc;wazne;tematy,130,0,771458.html) Szydło: Obchody rocznicy smoleńskiej mają przykryć ważne tematy
- _ Kancelaria chce nieść wszelką niezbędną pomoc organizacyjną i logistyczną Rodzinom w organizacji pielgrzymki, jak i ułatwić i zabezpieczyć udział Rodzin w innych wydarzeniach obchodów 10 kwietnia (przeloty, transfery w Smoleńsku i Warszawie, noclegi, etc.) _ - czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie zaznaczono, że intencją pary prezydenckiej jest wsparcie organizacyjne rodzin w obchodach rocznicy katastrofy, _ z poszanowaniem decyzji i autonomii Rodzin _. Według oświadczenia jedynym punktem obchodów 10 kwietnia 2011 roku, którego głównym organizatorem jest Kancelaria Prezydenta, są państwowe obchody na Powązkach.

Kancelaria odniosła się też do _ nieporozumień _ wokół tzw. uroczystej kolacji dla rodzin wydawanej przez parę prezydencką 10 kwietnia. Jak wyjaśniono, _ w żadnym momencie rozmów z Rodzinami _, Kancelaria nie proponowała uroczystej kolacji.

_ - Liczymy, że uda się uzgodnić program uroczystości uwzględniający oczekiwania Rodzin i opinii publicznej, tak by można było przeżyć 1. Rocznicę Katastrofy Smoleńskiej w nastroju refleksji i żałoby po tragicznie zmarłych _ - czytamy w oświadczeniu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t95530.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;chca;wspolnej;rocznicy;smolenska;prezes;pis;nie,204,0,770764.html) Polacy chcą wspólnej rocznicy Smoleńska. Prezes PiS nieZgodnie z najnowszymi ustaleniami w przeddzień państwowych obchodów - 9 kwietnia - miałaby się mieć miejsce pielgrzymka rodzin na miejsce wypadku do Smoleńska. Ma w niej wziąć udział pierwsza dama Anna Komorowska.

Dokładny scenariusz uroczystości w Smoleńsku ma zostać przedstawiony na początku marca. Według wstępnych planów wylot rodzin nastąpi między 3 a 4 rano, a powrót do Warszawy w godzinach wieczornych 9 kwietnia.

Następnego dnia - 10 kwietnia - o godz. 7.20 (dokładnie w rocznicę wylotu do Smoleńska rządowego Tu-154M na pokładzie z prezydentem Lechem Kaczyńskim i 95 członkami delegacji) przewidziana jest msza św. na płycie lotniska wojskowego Okęcie. Rodziny ofiar katastrofy chcą, by była to prywatna uroczystość, wyłącznie z ich udziałem, bez polityków i mediów. Jest to propozycja rodziców Natalii Januszko (stewardesy, najmłodszej ofiary katastrofy). Msza będzie miała miejsce w godzinach tragicznego lotu Tu-154 pomiędzy 7.20 a 8.41.

Z lotniska wojskowego około godz. 9.30 rodziny miałyby przejechać autokarami na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie o godz. 10 zaplanowano uroczystości państwowe, z udziałem najwyższych władz. Około godz. 18 odprawiona ma zostać msza żałobna w katedrze warszawskiej z udziałem rodzin, władz państwowych oraz korpusu dyplomatycznego - wynika ze wstępnego planu. We wstępnym planie uroczystości, przekazanym rodzinom przez Ewę Komorowską, wdową po wiceministrze obrony Stanisławie Komorowskim, jest wieczorne spotkanie dla rodzin z parą prezydencką w Belwederze.

Tagi: komorowski, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz