Notowania

cba
01.03.2010 14:21

Jest śledztwo ws. skasowania danych z GPS aut CBA

Jest śledztwo w sprawie decyzji b. wiceszefa CBA Macieja Wąsika o usunięciu danych pochodzących z rejestratorów GPS zainstalowanych w samochodach służbowych Biura. Wszczęła je warszawska prokuratura okręgowa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jest śledztwo w sprawie decyzji b. wiceszefa CBA Macieja Wąsika o usunięciu danych pochodzących z rejestratorów GPS zainstalowanych w samochodach służbowych Biura. Wszczęła je warszawska prokuratura okręgowa.

"Zdecydowaliśmy o wszczęciu śledztwa ze względu na konieczność przeprowadzenia czynności m.in. przesłuchania świadków. W najbliższym czasie zaplanowaliśmy przesłuchanie funkcjonariuszy CBA" - powiedział PAP rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk.

Jak wyjaśnił, postępowanie wszczęto z art. 231 Kodeksu karnego - "w sprawie przekroczenia uprawnień przez b. wiceszefa CBA, który wydał polecenie trwałego usunięcia danych zgromadzonych w systemie monitoringu floty". Grozi za to do trzech lat więzienia.

"Skasowanie tych danych jest faktem bezdyskusyjnym i bezspornym. Zależy nam jednak na tym, by prokuratura ustaliła czy doszło do tego w efekcie bałaganu czy czyjegoś celowego działania" - powiedział PAP rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

W biurze prowadzone było postępowanie dyscyplinarne wobec b. wiceszefa CBA, ale w ubiegłym tygodniu odszedł on ze służby. Wcześniej Wąsik był w dyspozycji obecnego szefa Biura.

Doniesienie do prokuratury w sprawie bazy danych GPS złożyło CBA. Jak informował jeszcze na początku lutego br. sekretarz kolegium ds. służb specjalnych Jacek Cichocki, było ono efektem audytu przeprowadzonego w Biurze, tuż po tym jak zdymisjonowany został szef CBA Mariusz Kamiński.

Z ustaleń kontrolerów wynikało m.in., że baza danych rejestrująca poruszanie się samochodów Biura została skasowana przed odwołaniem Kamińskiego. Rejestratory GPS zainstalowane zostały w autach CBA późną wiosną 2008 r.

To nie jedyne doniesienie CBA związane z audytem. Biuro zawiadomiło również prokuraturę o podejrzeniu ujawnienia tajemnicy państwowej przez Mariusza Kamińskiego. Chodziło o tzw. aferę hazardową. Badająca sprawę Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga odmówiła jednak wszczęcia śledztwa nie dopatrując się przesłanek popełnienia przestępstwa. Obecny szef CBA Paweł Wojtunik odwołał się od tej decyzji. (PAP)

pru/ pz/ jra/

Tagi: cba, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz