Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jimmy Carter: Referendum w Sudanie spełni międzynarodowe standardy

0
Podziel się:

Referendum w sprawie podziału Sudanu spełni międzynarodowe
standardy - powiedział w czwartek były prezydent USA i jeden z obserwatorów głosowania Jimmy
Carter. Komisja referendalna potwierdziła, że frekwencja przekroczyła 60 proc.

Referendum w sprawie podziału Sudanu spełni międzynarodowe standardy - powiedział w czwartek były prezydent USA i jeden z obserwatorów głosowania Jimmy Carter. Komisja referendalna potwierdziła, że frekwencja przekroczyła 60 proc.

"Wierzę, że referendum spełni międzynarodowe standardy przeprowadzania tego procesu, a także kryteria dotyczące swobody, z jaką ludzie oddają głosy. Bez wątpienia wyniki zostaną uznane" - powiedział Carter dziennikarzom w Dżubie.

Tymczasem rzeczniczka komisji referendalnej potwierdziła wcześniejsze nieoficjalne informacje o przekroczeniu progu potrzebnego do uznania referendum za ważne. Frekwencja "przekroczyła 60 proc., a zostały jeszcze trzy dni głosowania" - powiedziała w czwartek Suad Ibrahim.

Co najmniej 46 osób zginęło od piątku w walkach między mieszkańcami południa a arabskimi nomadami w spornym regionie Abyei, leżącym na granicy między północą a południem Sudanu - wynika z informacji podawanych przez obie strony.

Referendum, które rozpoczęło się w niedzielę i potrwa do 15 stycznia, jest wynikiem ustaleń pokojowych z 2005 roku podpisanych przez rząd Sudanu i rządzący na południu Ruch Wyzwolenia Sudańczyków (SPLM). Jeśli większość spośród 3,9 mln głosujących wybierze kartę z rysunkiem jednej dłoni, południowy Sudan będzie najmłodszym państwem na mapach świata.

Oficjalne wyniki referendum zostaną ogłoszone w połowie lutego.

Pustynną północ Sudanu zamieszkują głównie mówiący po arabsku muzułmanie, a na pokrytym łąkami, bagnami i lasami tropikalnymi południu żyją przede wszystkim chrześcijanie i animiści. (PAP)

jhp/ ap/

8068714 8069160 8068865

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)