Notowania

broń chemiczna w syrii
17.10.2013 20:57

John Kerry opowiada się za wywiezieniem broni chemicznej z Syrii

W wywiadzie dla National Public Radio John Kerry podkreślił, że miejsca składowania tej broni zostały zadeklarowane i trwa ich zabezpieczanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Sekretarz stanu USA John Kerry wyraził nadzieję, że syryjska broń chemiczna zostanie szybko zgromadzona w jednym miejscu, załadowana na statek i wywieziona z regionu.

W wywiadzie dla National Public Radio Kerry podkreślił, że miejsca składowania tej broni zostały zadeklarowane i trwa ich zabezpieczanie.

W najbliższy wtorek Kerry spotka się w Londynie z przedstawicielami 10 krajów, podobnie jak USA popierających opozycję syryjską i zabiegających o zorganizowanie w Genewie konferencji międzynarodowej, której celem będzie ustanowienie rządu przejściowego w Syrii i położenie kresu krwawej wojnie domowej w tym kraju - poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki. W Londynie Kerry spotka się też z przywódcami syryjskiej opozycji.

W ramach wynegocjowanego w połowie września przez szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Rosji porozumienia, które zatwierdziła potem Rada Bezpieczeństwa ONZ, Syria postanowiła przystąpić do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej i przekazała swą broń chemiczną pod jej kontrolę.

Całkowita likwidacja arsenału ma się zakończyć do połowy 2014 roku. Przed zawarciem amerykańsko-rosyjskiego porozumienia USA groziły Damaszkowi interwencją zbrojną, która miała być reakcją na użycie broni chemicznej na przedmieściach stolicy 21 sierpnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Plan ONZ niemożliwy do wykonania? Bezpieczne pozbycie się syryjskiego arsenału gazów bojowych może kosztować około miliarda dol. - oceniają eksperci
Obama uderzy nie czekając na raport ONZ? -_ Prezydent USA Barack Obama pozostawia sobie wszystkie warianty działania _- powiedział w Paryżu sekretarz stanu USA John Kerry.
Amerykanie będą interweniować w Syrii? Barack Obama: _ użycie broni chemicznej przez syryjski rząd zmieni reguły postępowania wobec reżimu. Baszar el-Asad odpowiada _...
Tagi: broń chemiczna w syrii, broń chemiczna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz