Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jorge Pardo Trio zagra na warszawskiej Starówce

0
Podziel się:

Hiszpański saksofonista i flecista flamenco Jorge Pardo wystąpi ze swoim
trio w sobotę 10 sierpnia na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Koncert odbędzie się w ramach XIX.
Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu "Jazz Na Starówce".

bEsgOezV

Hiszpański saksofonista i flecista flamenco Jorge Pardo wystąpi ze swoim trio w sobotę 10 sierpnia na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Koncert odbędzie się w ramach XIX. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu "Jazz Na Starówce".

Hiszpański saksofonista jest jednym z najpopularniejszych wykonawców muzyki flamenco. W ciągu swojej kariery współpracował m.in. z gitarzystą Paco de Lucią a także pianistą Chickiem Coreą i wokalistką Astrud Gilberto.

W Warszawie Pardo wystąpi ze swoim trio, w składzie z gitarzystą i wokalistą Jose Miguelem Carmoną i perkusistą Jose Manuelem Ruizem.

bEsgOezX

Jorge Pardo urodził się w 1955 r. w Madrycie. W wieku 14 lat trafił do Królewskiego Konserwatorium Muzycznego, gdzie studiował muzykę klasyczną. Będąc na studiach, Pardo poznał jazz, wszedł także w skład formacji Dolores, która stała się jedną z popularniejszych grup muzyki eksperymentalnej w Hiszpanii w latach 70. Grupa wprowadzała do muzyki flamenco wątki jazzowe oraz fusion. Współpracował także z grupami Ketama i La Barberia del Sur.

Zadebiutował jako lider w 1982 r., nagrywając płytę "Jorge Pardo". Pod koniec lat 80. wszedł w skład grupy, towarzyszącej gitarzyście Paco de Lucii w jego światowych trasach koncertowych. W 1991 r. muzyk wydał "In a Minute", swoją pierwszą płytę, nagraną dla wytwórni Milestone, z którą współpracował przez wiele lat. Popularność muzyka rosła, wkrótce występował na festiwalach jazzowych, m.in. Montreux Jazz Festival.

Kolejne krążki, które ukazały się w tej wytwórni to: "Las cigarras son quiza sordas" (1991), "Veloz hacia su sino" (1994) i "10 de Paco" (1995). W 2004 r. saksofonista rozpoczął pracę w zespole amerykańskiego pianisty jazzowego, Chicka Corei. Pardo współpracował także z takimi muzykami jak Pat Metheny, Albert Pla, Carles Benavent czy Pedro Iturralde.

Następne albumy Jorge Pardo - "Mira" (2004), "2332" (2004), "El Canto de Los Guerreros" (2006) - utwierdziły pozycję saksofonisty jako jednego z najpopularniejszych wykonawców muzyki flamenco. Ostatnia pozycja w dyskografii artysty to płyta "Vientos Flamencos 2" z 2009 r.

bEsgOeAd

Festiwal Jazz Na Starówce zakończy się 17 sierpnia koncertem Bester Quartet. (PAP)

pj/ abe/

bEsgOeAy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)