Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Joschka Fischer odebrał Wrocławską Profesurę im. Fritza Sterna

0
Podziel się:

B. wicekanclerz i minister spraw zagranicznych RFN Joschka Fischer odebrał w
środę Wrocławską Profesurę im. Fritza Sterna za rolę jaką odegrał w zjednoczeniu Europy.

B. wicekanclerz i minister spraw zagranicznych RFN Joschka Fischer odebrał w środę Wrocławską Profesurę im. Fritza Sterna za rolę jaką odegrał w zjednoczeniu Europy.

"To dla mnie wielki zaszczyt i jestem naprawdę głęboko wzruszony, że wyróżniono mnie Wrocławską Profesurą im. Fritza Sterna. Dziękuję za to całej kapitule, która zdecydowała o przyznaniu mi tego wyróżnienia" - powiedział Fischer po odebraniu statuetki i dyplomu.

Laureatowi gratulowali rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marek Bojarski oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz patron nagrody prof. Fritz Stern, który nagrał specjalne wystąpienie wyemitowane w środę na telebimie. Profesor Stern poinformował też, że przekazuje bibliotece uniwersyteckiej we Wrocławiu 3 tysiące tomów ze swego księgozbioru w językach angielskim, niemieckim i francuskim.

Joschka Fischer wygłosił wykład, w którym apelował o wzmacnianie więzi pomiędzy europejskim krajami i budowaniu silniejszej Europy. Chwalił dorobek i efekty rozwoju Polski. "Byłem niedawno pierwszy raz w Szczecinie, teraz jestem drugi raz we Wrocławiu i po wielu wizytach w Warszawie jestem zachwycony rozwojem Polski, postępem jaki się w niej dokonał" - dodał Fischer.

Joschka Fischer, który będzie uczestniczył w czwartek i piątek w panelach Wrocław Global Forum, był wicekanclerzem i ministrem spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec od 1998 do 2005 roku. W latach 2006-2007 był profesorem gościnnym Woodrow Wilson School na Princeton University (USA). Obecnie jest m.in. członkiem kierownictwa grupy eksperckiej Rady Europy ds. Zagranicznych.

Fritz Stern to wybitny historyk uznawany na świecie za jednego z największych amerykańskich badaczy historii. Urodził się w 1926 r. w Breslau (niemiecki Wrocław), ale z powodu antysemityzmu wyemigrował do USA w 1938 r.

Kariera akademicka Fritza Sterna wiąże się z Columbia University, gdzie studiował i piastował najwyższe stanowiska. Jego praca koncentruje się wokół dwóch zagadnień: rozwoju narodowego socjalizmu w Niemczech oraz historii społeczności żydowskiej w Niemczech oraz jej związkach z kulturą Niemiec.

Wrocławska Profesura im. Fritza Sterna została ustanowiona w 2009 z inicjatywy prezydenta Wrocławia i Fundacji Zeit w geście uhonorowania prof. Fritza Sterna i jego naukowego dorobku. Zamiarem inicjatorów było inspirowanie społeczności akademickiej oraz wzbogacenie życia intelektualnego miasta poprzez przyciągnięcia do Wrocławia światowej sławy autorytetów z dziedziny humanistyki i nauk społecznych.

Podstawą wyboru laureatów jest zaangażowanie nauki w proces tworzenia wzajemnego porozumienia pomiędzy narodami i kulturami, wspieranie walki z uprzedzeniami i nienawiścią oraz budowa świadomego społeczeństwa obywatelskiego.

Laureaci Wrocławskiej Profesury są wybierani zarówno na podstawie ich dokonań akademickich jak również ich pracy na rzecz dialogu między kulturami i budowy świadomego społeczeństwa obywatelskiego. (PAP)

ros/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)