Notowania

wiadomości
15.04.2011 17:31

Josef Jankovic odebrał doktorat honorowy Uniwersytetu Artystycznego

Słowacki rzeźbiarz Josef Jankovic odebrał w piątek doktorat honoris causa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest on szóstym doktorem honorowym tego uniwersytetu.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Słowacki rzeźbiarz Josef Jankovic odebrał w piątek doktorat honoris causa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest on szóstym doktorem honorowym tego uniwersytetu. *

W laudacji na cześć Jankovicia prof. Wiesław Koronowski powiedział, że o jego wielkości jako artysty świadczą nie tylko liczne wystawy i nagrody, ale także monumentalne realizacje w przestrzeni publicznej. Decyzję o wręczeniu Jankoviciowi doktoratu honoris causa podjął w grudniu 2009 roku Senat Uniwersytetu Artystycznego na wniosek Rady Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych. "Sprowadzanie twórczości Jankovicia do jednego mianownika jest niemożliwe ze względu na bardzo szeroki kontekst jego twórczości, zarówno tej przestrzennej, jak i dwuwymiarowej. Jankovicia interesuje człowiek razem z jego skomplikowaną i często uwikłaną w różne konteksty egzystencją" - powiedział prof. Marcin Berdyszak, rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Z okazji wręczenia Jankoviciowi tytułu honoris causa w Galerii Miejskiej Arsenał otwarto wystawę około 40 prac rzeźbiarskich i malarskich tego artysty. Ponadto w budynku Uniwersytetu Artystycznego prezentowana jest instalacja przestrzenna i wybór kilkunastu prac malarskich.

Josef Jankovic urodził się w 1937 roku w Bratysławie. Zajmuje się głównie rzeźbą oraz malarstwem i grafiką. Uznawany jest za czołowego przedstawiciela słowackiej sztuki pokolenia lat sześćdziesiątych, która wykorzystując okres względnej swobody, swą innowacyjnością oraz intensywnością artystycznych poszukiwań budziła podziw w całej Europie.

Najsłynniejszą jego realizacją jest pomnik Słowackiego Powstania Narodowego w Bańskiej Bystrzycy (1965-69), który został usunięty w okresie "normalizacji". Jankovic doczekał się ponad stu wystaw indywidualnych oraz niemal trzystu wystaw zbiorowych na całym świecie. (PAP)

rpo/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz