Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

JP2 Love - multimedialny "album" o Janie Pawle II

0
Podziel się:

Powstaje duży projekt multimedialny JP2 Love poświęcony Janowi Pawłowi II:
pamięci o nim, o jego przesłaniu miłości i wezwaniu do dialogu. Jest to swoisty "album" pełen
zdjęć, filmów, wypowiedzi znanych ludzi, ankiet i dyskusji.

Powstaje duży projekt multimedialny JP2 Love poświęcony Janowi Pawłowi II: pamięci o nim, o jego przesłaniu miłości i wezwaniu do dialogu. Jest to swoisty "album" pełen zdjęć, filmów, wypowiedzi znanych ludzi, ankiet i dyskusji.

Projekt jest też prezentowany na Facebooku. Częścią "albumu" są platformy internetowe: w języku polskim JP2Love.pl oraz JP2Love.com - w języku angielskim.

"+Jego serce było otwarte dla wszystkich i stał się dla wszystkich inspiracją+ - te słowa prezydenta Izraela Szimona Peresa, którego wypowiedź znalazła się w naszym albumie obok refleksji o Janie Pawle II innych współczesnych autorytetów, były także dla mnie inspiracją - zauważyła w rozmowie z PAP autorka i producentka projektu, Judyta Papp.

Jak dodaje, "taką prawdziwie pierwszą +ideą założycielską+ były wersy z +Pieśni u Bogu ukrytym+: +Miłość mi wszystko wyjaśniła/miłość wszystko rozwiązała / dlatego uwielbiam tę Miłość/gdziekolwiek by przebywała+".

Ważną częścią multimedialnego projektu jest prezentacja twórczości Karola Wojtyły. "Do albumu z poezją Karola Wojtyły udało się pozyskać z Watykanu niepublikowane dotąd rękopisy papieża, dzięki m.in. staraniom ks. prałata Pawła Ptasznika, kierownika Sekcji Polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu" - mówi Papp.

Ks. Ptasznik dokonał też doboru wierszy Wojtyły, które razem z wykonanymi przez Judytę Papp fotografiami z planów filmów "Karol - człowiek, który został Papieżem" oraz "Świadectwo", jak również ze zdjęciami osobistych przedmiotów, należących do papieża, tworzą oryginalne wydawnictwo o wyjątkowym, intymnym charakterze.

"Trudno było powstrzymać wzruszenie, gdy przyszło mi robić fotograficzne reprodukcje tak osobistych rzeczy - pamiątek po Janie Pawle II - jak brewiarz, różaniec, zegarek, laska czy +Credo+ z zakładką z kory" - powiedziała Papp. I dodała: "te cenne pamiątki należą teraz do kard. Stanisława Dziwisza, który pozwolił mi je sfotografować".

Integralną część publikacji stanowią refleksje, niekiedy bardzo osobiste, zaproszonych do wypowiedzi osób: światowych autorytetów, przywódców państw i duchownych, przedstawicieli różnych religii.

"Dla mnie, papież Jan Paweł II jest pierwszym prawdziwym duchowym i religijnym liderem na skalę światową w historii ludzkości. Do tej pory wszyscy przywódcy religijni trafiali ze swoim apelem, przesłaniem do ograniczonej liczby słuchaczy, i to zarówno pod względem teologicznym, jak i geograficznym. Jan Paweł II pokonał te ograniczenia, nie tylko skutecznie i sprawnie za pomocą środków masowego przekazu, ale także siłą swojej osobowości oraz głębokiej duchowości" - powiedział o osobie papieża i jego pontyfikacie, zaproszony do udziału w projekcie JP2 Love prof. Zbigniew Brzeziński.

Według prezydenta Izraela Szimona Peresa, który również przyjął zaproszenie do wypowiedzenia się w ramach projektu, misją papieża było "zastąpienie sporów pokojem, nienawiść miłością, a także promowanie ducha tolerancji i wzajemnego szacunku między wszystkimi ludźmi(...). Wers jednego z Jego wierszy stał się dla mnie kwintesencją Jego osoby: +Miłość mi wszystko wyjaśniła - miłość wszystko rozwiązała+" - powiedział Peres. I dodał: "Jakże prawdziwe są te słowa".

Nelson Mandela, były prezydent Republiki Południowej Afryki, laureat pokojowej nagrody Nobla podkreślił w swej wypowiedzi, że Jan Paweł II "dawał moralne wskazówki i pokazywał drogę w epoce, w której postęp naukowy i technologiczny nie zawsze szedł w parze z rozwojem współczucia i życzliwości".

Wśród zaproszonych autorytetów, które odpowiedziały na zaproszenie do podzielenia się refleksją nad pontyfikatem jest też saudyjski książę Alwaleed bin Talal. "Naszą ideą jest, aby w projekcie wypowiedzieli się o papieżu z Polski ludzie o wielkim autorytecie, przedstawiciele różnych wyznań" - powiedziała autorka projektu.- "Rozesłaliśmy wiele zaproszeń, nadal oczekujemy na odpowiedzi od przywódców państw i duchownych z krajów islamskich" - dodała Judyta Papp.

Koncepcję projektu uzupełniają ankiety, np. dotyczące stanu wiedzy o Janie Pawle II w Azji. Jedno z badań zostało przeprowadzone w Malezji i Tajlandii. Ankietowani odpowiadali m.in. na pytania: czy kiedykolwiek słyszał Pan/Pani o Papieżu Janie Pawle II?; czy wie, czy on żyje czy umarł? ; czy wie gdzie on żył/pracował?; czy zna jego narodowość?; czy jest w stanie odróżnić go od innych liderów?; czy był głową religii, której? czy określiłby go jako dobrego, czy złego człowieka? "Co ciekawe, większość osób posiadających wiedzę na temat JP2 stanowili ci bez powiązań religijnych" - komentuje Judyta Papp.

"W ramach serwisu będziemy publikować także wywiady ze znanymi i wpływowymi ludźmi. Tematem rozmów będzie nie tylko nauczanie Jana Pawła II, ale także etyka w wielu sferach życia, np. w biznesie, polityce, zarządzaniu" - mówi Judyta Papp.

Użytkownicy serwisu, oprócz dostępu do różnorodnych aplikacji, już mogą się dzielić spostrzeżeniami i odczuciami dzięki treściom zawartym w serwisie m.in. przez system komentarzy na forum. "Przewidujemy także promowanie poezji i publikacji Jana Pawła II za pomocą przesyłania cyklicznych wiadomości - +cytatów na dzień+" - objaśnia autorka.

Miłym dopełnieniem całości multimedialnej prezentacji jest - w intencji autorki - specjalna Galeria, w której pokazywane będą amatorskie zdjęcia pamiątkowe ze spotkań z Janem Pawłem II przysyłane przez użytkowników serwisu. Fotografie już można nadsyłać.

JP2Love już istnieje, ale jego oficjalna premiera nastąpi jesienią, w 33 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża; serwis będzie wówczas obejmował materiały z majowych uroczystości beatyfikacyjnych.

Judyta Papp - artysta, fotograf, grafik i producent. Ma 31 lat. Zajmuje się głównie portretem. Jest autorką albumów fotograficznych: "To Miłosz", będący rezultatem kilkuletniej współpracy artystki z wybitnym poetą; "Sen" - album fotografii zawierający portrety znanych Polaków we śnie z kwestionariuszem prof. Leszka Kołakowskiego. Miała wiele wystaw: m.in. w Krakowie, Sztokholmie, Ołomuńcu. W Krakowie odbyła się ekspozycja jej prac pt. "Znaki szczególne", na którą składały się zdjęcia m.in. Jana Pawła II, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Anny Dymnej, Sławomira Mrożka, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. Artystka interesuje się też fotografią reportażową: najczęściej są to relacje fotograficzne z planów filmowych.

Anna Bernat (PAP)

abe/ mlu/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)