Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

JP Morgan osłabienie złotego niepokoi NBP

0
Podziel się:

Wypowiedzi prezesa NBP Marka Belki po środowym posiedzeniu RPP sugerują, iż
osłabienie złotego jest dla banku powodem dyskomfortu, co oznacza, że dalsze interwencje na rynku
walutowym są możliwe - sądzi JP Morgan.

Wypowiedzi prezesa NBP Marka Belki po środowym posiedzeniu RPP sugerują, iż osłabienie złotego jest dla banku powodem dyskomfortu, co oznacza, że dalsze interwencje na rynku walutowym są możliwe - sądzi JP Morgan.

RPP zgodnie z oczekiwaniami utrzymała w środę stopy procentowe i wyczekujące nastawienie. Na konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka powtórzył, że kurs złotego nie współgra z fundamentami gospodarki.

JP Morgan spodziewa się, że obecny poziom stóp procentowych nie zmieni się do końca 2011 r., a w 2012 r. zostaną obniżone łącznie o 75 pb.

"Podczas, gdy dynamika wzrostu jest wciąż prężna (4,5 proc. rdr za I. półrocze br. i nie ma jak dotąd oznak wyhamowania aktywności), a stopa inflacji utrzymuje się powyżej celu, obawy NBP o kondycję złotego są zrozumiałe" - stwierdził bank w komentarzu ze środy po południu.

"Zakładając, że inne czynniki nie zmienią się, osłabienie złotego w ostatnich miesiącach, jeśli się utrzyma w okresie najbliższych 12 miesięcy, spowoduje przyrost stopy inflacji o 1 pkt. proc. Jednak czynniki takie, jak niższe ceny surowców, czy obniżka tempa wzrostu zrównoważą tendencję inflacyjną i umożliwią jej powrót w stronę celu w 2012 r." - zaznacza komentarz.

"Podtrzymujemy pogląd, że NBP odczeka aż tempo wzrostu gospodarki obniży się do ok. 3,0 proc., zaś inflacja powróci do celu (1,5-3,5 proc. rdr), zanim na serio rozważy obniżkę podstawowych stóp procentowych począwszy od I. kw. 2012 r." - tłumaczą.

Według JP Morgana w średnim okresie do obniżki inflacji przyczyni się osłabienie tempa wzrostu, zacieśnienie fiskalne (łącznie z redukcją wydatków na inwestycje publiczne) oraz wprowadzone wcześniej zwyżki stóp procentowych, łącznie o 1 ptk proc. od początku 2011 r.

Najważniejsza ze stóp procentowych od kilku miesięcy jest na poziomie 4,5 proc., zaś stopa inflacji w sierpniu wyniosła 4,3 proc. rdr. (PAP)

asw/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)