Notowania

wiadomości
12.04.2013 11:49

JSW ma koncesję na wydobycie węgla w kopalni Krupiński do końca 2030 r.

Minister środowiska przyznał Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) nową koncesję na wydobywanie węgla i metanu w kopalni Krupiński w Suszcu. Dzięki temu kopalnia będzie mogła prowadzić tam wydobycie do końca 2030 r. Dotychczasowa koncesja wygasała z końcem 2015 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister środowiska przyznał Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) nową koncesję na wydobywanie węgla i metanu w kopalni Krupiński w Suszcu. Dzięki temu kopalnia będzie mogła prowadzić tam wydobycie do końca 2030 r. Dotychczasowa koncesja wygasała z końcem 2015 r.

Jak poinformowała spółka w piątkowym komunikacie, nową koncesją objęto obszar górniczy "Suszec IV" o powierzchni 33,8 km kw. - położony głównie na terenie gminy Suszec oraz częściowo na terenie miast Orzesze i Żory. Powierzchnia dotychczasowego obszaru górniczego, określonego w koncesji z 1994 r., wynosiła 27,6 km kw.

Kopalnia starała się o nową koncesję nie tylko ze względu na upływający termin ważności, ale też wobec udokumentowania nowych zasobów węgla. Powiększenie obszaru górniczego o tereny znajdujące się na północ od obecnego obszaru "Suszec III" umożliwi kontynuowanie działalności wydobywczej w Krupińskim przez kilkanaście kolejnych lat.

Wielkość zasobów operatywnych, czyli możliwych do wydobycia, węgla kamiennego w obszarze objętym koncesją szacowana jest obecnie na 48,8 mln ton.

"Roboty górnicze w rozszerzonej części obszaru górniczego zostały już rozpoczęte, gdyż stanowią kontynuację wcześniej prowadzonych prac związanych z rozpoznaniem złoża" - wskazał cytowany w komunikacie JSW dyrektor kopalni Marian Kurpas.

Decyzja zarządu JSW o tym, że spółka będzie starać się o nową koncesję dla Krupińskiego, zapadła w czerwcu 2010 r. Wówczas zarząd zaakceptował przygotowaną przez dyrekcję zakładu "koncepcję funkcjonowania kopalni Krupiński do roku 2030 w oparciu o udostępnienie i zagospodarowanie partii Centralnej, Zgoń i E, wraz z ujętym w nim zakresem działań".

Zanim JSW wystąpiła o nową koncesję musiała spełnić wiele warunków, m.in. uzyskać - po uzgodnieniach z samorządami - decyzję środowiskową. Z uzyskanej decyzji wynika m.in., że kopalnia będzie prowadziła eksploatację wykorzystując istniejącą infrastrukturę i nie przewiduje budowy nowych obiektów. W obrębie terenu górniczego może wystąpić maksymalnie trzecia (z pięciu) kategoria szkód górniczych, a kopalnia będzie podejmowała działania mające na celu ograniczenie oddziaływania prowadzonej eksploatacji na powierzchnię.

Kopalnia Krupiński była budowana w latach 1976-1983. Od uruchomienia zakładu zostało tam wydrążonych ponad 400 km wyrobisk korytarzowych. Wyeksploatowano ponad sto parcel ścianowych w kilkunastu pokładach. Wydobyto ok. 50 mln ton węgla.

Kopalnia Krupiński nie wydobywa węgla koksowego typu 35, w którym specjalizuje się JSW, ale węgiel gazowo-koksowy typu 34, o nieco innych parametrach, a także węgiel energetyczny dla energetyki i drobnych odbiorców.(PAP)

mtb/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz