Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

JSW przyjęła kodeks, porządkujący zarządzanie w grupie

0
Podziel się:

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) przyjął kodeks regulujący
funkcjonowanie grupy kapitałowej. Dzięki nowym regulacjom zarządzanie grupą ma być sprawniejsze i
bardziej uporządkowane - podała w czwartek firma.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
przyjął kodeks regulujący funkcjonowanie grupy kapitałowej. Dzięki nowym regulacjom zarządzanie grupą ma być sprawniejsze i bardziej uporządkowane - podała w czwartek firma.

"Kodeks Grupy Kapitałowej jest swoistą konstytucją, dostarczającą rozwiązania zarówno w zakresie zarządzania poszczególnymi podmiotami, jak i grupą jako całością" - ocenił w czwartek prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Jeszcze przed lipcowym debiutem giełdowym JSW, przedstawiciele spółki, a także eksperci, podkreślali, że usprawnienie zarządzania będzie jednym z najważniejszych zalet upublicznienia firmy. Poddanie górniczej firmy rygorom spółek publicznych służyło m.in. wzmocnieniu przejrzystości zarządzania.

Zagórowski jest przekonany, że wdrożenie wewnętrznego kodeksu będzie dodatkowym wzmocnieniem zasad ładu korporacyjnego, zapewniających wyważenie interesów akcjonariuszy: zarówno większościowych, jak i mniejszościowych, w tym indywidualnych.

Obowiązujący od pierwszych dni sierpnia kodeks to podstawowy dokument, regulujący wewnętrzną organizację grupy kapitałowej JSW. Wprowadził on jednolite procedury i uporządkował podział kompetencji oraz odpowiedzialności w strategicznych obszarach.

Przedstawiciele spółki tłumaczą, że u podstaw tworzenia dokumentu legło założenie, że interes poszczególnych podmiotów z grupy kapitałowej jest w pełni zbieżny z interesem całej grupy. Kodeks zobowiązuje spółki zależne do współdziałania w realizacji strategii i misji grupy, kreowania jej wartości i spójności zarządzania nią.

Na razie kodeks obowiązuje wyłącznie w JSW jako spółce dominującej. Poszczególne spółki będą stopniowo, na podstawie uchwał ich zgromadzeń, przystępować do grupy, tym samym akceptując postanowienia kodeksu, jako podstawy jej działalności.

W grupie JSW są m.in. duże koksownie: Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej oraz Kombinat Koksochemiczny Zabrze, który został wniesiony do JSW z chwilą jej giełdowego debiutu. Grupę tworzy także wiele mniejszych firm, m.in. eksportująca koks spółka Polski Koks, a także firmy: energetyczna, remontowa, kolejowa, ubezpieczeniowa, turystyczna i inne.

JSW złożyła również ofertę na zakup od Skarbu Państwa akcji Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria. 8 sierpnia JSW otrzymała wyłączność negocjacyjną w tej sprawie na okres od 10 do 26 sierpnia. O zakup wałbrzyskiej koksowni starają się także ThyssenKrupp Metallurgical Products raz Penta Investments Limited. (PAP)

mab/ amac/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)