Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jubileusz 600-lecia katedry we Włocławku

0
Podziel się:

Episkopat Polski weźmie w niedzielę we Włocławku udział w głównych
uroczystościach obchodów 600-lecia miejscowej katedry. Jubileuszowej mszy świętej przewodniczyć
będzie legat papieski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego kard. Zenon Grocholewski.

Episkopat Polski weźmie w niedzielę we Włocławku udział w głównych uroczystościach obchodów 600-lecia miejscowej katedry. Jubileuszowej mszy świętej przewodniczyć będzie legat papieski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego kard. Zenon Grocholewski.

Msza św. ma być też dziękczynieniem za beatyfikację polskiego papieża. Podczas liturgii metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przekaże diecezji włocławskiej relikwie bł. Jana Pawła II.

Z jubileuszem katedry związane jest rozpoczęte w piątek dwudniowe 355. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które odbywa się w sanktuarium maryjnym w Licheniu na terenie diecezji włocławskiej.

Obchody 600-lecia katedry zainaugurowano we Włocławku 19 marca, w dzień patrona diecezji św. Józefa. Przesłanie na Rok Jubileuszowy, na ręce biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, w imieniu papieża Benedykta XVI skierował wówczas sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone.

"Dzieje tej świątyni mają szczególną wymowę w historycznej świadomości mieszkańców Włocławka, Kujaw i wszystkich Polaków. (...) Ojciec Święty dziękuje Bogu za dar tej świątyni i za wszelkie duchowe dobro, jakie dzięki niej zaistniało na przestrzeni minionych wieków. Dziękuje za dar wielu powołań kapłańskich i zakonnych, które wyrastają z klimatu tej świątyni" - napisał m.in. kard. Bertone.

Przez cały Rok Jubileuszowy, który zakończy się 9 października, w katedrze odbywają się specjalne spotkania i nabożeństwa, przybywają do niej pielgrzymki. Obchodom towarzyszą sympozja naukowe, koncerty, konkursy, wystawy i plenery malarskie.

W kalendarzu obchodów są m.in. zaplanowane na sierpień diecezjalne uroczystości dziękczynienia za plony, którym przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a także wrześniowe Sympozjum Kapituł Bazylik Katedralnych z udziałem biskupów Stefana Cichego i Jana Kopca.

We włocławskiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny święcenia kapłańskie przyjął późniejszy prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński (3 sierpnia 1924), a święcenia biskupie - bł. bp Michał Kozal (13 września 1929), będący obecnie patronem Włocławka. W świątyni 6 czerwca 1991 r. papież Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami polskiej szkoły - nauczycielami, pedagogami i opiekunami.

Katedra została zbudowana w stylu gotyckim w latach 1340-1411. Konsekrowano ją jako wotum wdzięczności narodu polskiego za zwycięstwo nad Krzyżakami pod Grunwaldem. W 1511 r. ukończona została wieża północna katedry, w 1526 r. - wieża południowa. Pod koniec XIX w. świątynia została przebudowana w stylu neogotyckim.

Świątynia ma trzy nawy, duże prezbiterium z dwiema zakrystiami, liczne kaplice i chór z organami. Za ołtarzem jest monumentalny Krzyż Tumski z początku XVII w. z rzeźbą Chrystusa naturalnej wielkości. W głębi prezbiterium wisi obraz patronki świątyni namalowany ok. 1475 r., pochodzący z kościoła w Warcie. W prezbiterium znajdują się stalle z 1683 r. W części okien prezbiterium umieszczono witraże wykonane w latach 1938-39 według projektu Józefa Mehoffera.

Na dziedzińcu katedry, naprzeciw kaplicy Matki Bożej, stoi pomnik prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego.(PAP)

rau/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)