Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jubileusz święceń kapłańskich o. Ludwika Wiśniewskiego

0
Podziel się:

Politycy, samorządowcy, kapłani i liczni mieszkańcy uczcili w czwartek w
Lublinie 50-lecie święceń kapłańskich dominikanina, legendarnego duszpasterza akademickiego,
działacza opozycji komunistycznej Ludwika Wiśniewskiego.

Politycy, samorządowcy, kapłani i liczni mieszkańcy uczcili w czwartek w Lublinie 50-lecie święceń kapłańskich dominikanina, legendarnego duszpasterza akademickiego, działacza opozycji komunistycznej Ludwika Wiśniewskiego.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, uczestnik duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przed laty przez o. Wiśniewskiego w Lublinie, powiedział, że o. Ludwik jest częścią historii Polski i polskiego Kościoła.

"To skomplikowana historia. Ojciec Ludwik był przez cały czas razem z nami; wspierał nas i uczestniczył we wszystkich działaniach prowadzących do demokracji i niepodległości" - zaznaczył Borusewicz.

Aleksander Hall, wychowanek o. Ludwika z duszpasterstwa w Gdańsku, przypomniał, że o. Wiśniewski pokazywał, jak być obywatelem w państwie, w którym słowo obywatel właściwie nie miało żadnego znaczenia. "Otrzymaliśmy przestrzeń wolności w świecie, w którym tej wolności było mało, otrzymaliśmy szansę intelektualnego rozwoju, ideowych poszukiwań, byliśmy wprowadzani w świat, przygotowywani do działania publicznego" - dodał.

Dla byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego o. Ludwik jest człowiekiem prostolinijnym, głębokim, wrażliwym i otwartym. "Społeczeństwu potrzebni są tacy ludzie, którzy stanowią punkt odniesienia i zarazem są wielkimi wychowawcami" - podkreślił Mazowiecki.

Mazowiecki odczytał też list gratulacyjny do o. Wiśniewskiego od prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prezydent przypomniał w nim, że prowadzone przez dominikanina duszpasterstwa akademickie były miejscem nie tylko formacji religijno-humanistycznej, ale też wychowania w duchu obywatelskim. "Wychowankowie ojca to ludzi prawi i twórczy, zdolni do poświęceń w imię dobra wspólnego" - napisał prezydent.

Listy gratulacyjne wystosowali też m.in. Lech Wałęsa, Władysław Bartoszewski, Wiesław Chrzanowski.

O. Ludwik powiedział, że najchętniej zaszyłby się w jakiejś kryjówce, żeby nie wysłuchiwać tych wszystkich pochwał. "Jednak przez całe życie starałem się, żeby ludzi gromadzić, tworzyć Kościół, stwarzać platformę, na której ludzie mogą się zaprzyjaźniać, wobec tego nie mogę w takim dniu uciec" - tłumaczył.

Jak dodał, jubileusz kapłaństwa traktuje jako "nowe otwarcie" i chciałby służyć jedności Kościoła i społeczeństwa oraz szukać nowego języka i nowych sposobów mówienia do współczesnego człowieka o sprawach bożych i o Ewangelii. "Nie wiem, ile jeszcze życia mam, ale mam program" - powiedział.

O. Wiśniewski urodził się w 1936 r. w Skierbieszowie k. Zamościa. Do zakonu dominikanów wstąpił w 1953 r.

W latach 1963-1966 i 1968-1972 prowadził duszpasterstwo akademickie w w Gdańsku. Wśród jego wychowanków byli m.in. członkowie opozycji - Arkadiusz Rybicki, Grzegorz Grzelak, Maciej Grzywaczewski, Dariusz Kobzdej i Marian Terlecki. Potem, do 1981 r., o. Wiśniewski prowadził duszpasterstwo akademickie w Lublinie, w którym oprócz Borusewicza uczestniczyli m.in. Janusz Krupski, Marian Piłka.

W latach 70. o. Wiśniewski brał udział w spotkaniach działaczy ROPCiO, KSS KOR oraz Ruchu Młodej Polski. W 1976 r. był sygnatariuszem listu otwartego do I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka dotyczącego dyskryminacji ludzi wierzących. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował pomoc represjonowanym.

Prowadził też duszpasterstwo akademickie we Wrocławiu, którego członkowie założyli niezależny samorząd Uniwersytetu Wrocławskiego. W lipcu 1986 r. o. Wiśniewski był współinicjatorem pikiety na rzecz uwolnienia Władysława Frasyniuka. W latach 1988-1990 pracował w Krakowie, gdzie organizował Tygodnie Społeczne. Potem wyjechał do Petersburga; tam kierował dominikańską parafią św. Katarzyny.

W 2005 r. wrócił do Lublina. Założył tu Akademię "Złota 9", w ramach której organizuje dla młodzieży spotkania m.in. ze znanymi osobami publicznymi. Akademia ma na celu kształtować w młodych ludziach postawy odpowiedzialności obywatelskiej.

W 2006 r. został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

O. Wiśniewski jest też autorem listu do nuncjusza apostolskiego w Polsce, opublikowanego w grudniu ub.r. w "Gazecie Wyborczej", w którym krytycznie wypowiadał się na temat sytuacji w Kościele polskim. (PAP)

ren/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)