Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jubileuszowa 35 kwesta na warszawskich Powązkach

0
Podziel się:

Tegoroczna, 35. kwesta artystów na warszawskich Powązkach, odbywać się
będzie w sobotę i niedzielę od godziny 9 do zmroku. Kwestować będzie około 200 osób, głównie
aktorów. Ze zgromadzonych w poprzednim roku 257 tys. zł. Społeczny Komitet Opieki nad Starymi
Powązkami wyremontował 18 zabytkowych nagrobków - poinformowano na czwartkowej konferencji
prasowej.

Tegoroczna, 35. kwesta artystów na warszawskich Powązkach, odbywać się będzie w sobotę i niedzielę od godziny 9 do zmroku. Kwestować będzie około 200 osób, głównie aktorów. Ze zgromadzonych w poprzednim roku 257 tys. zł. Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami wyremontował 18 zabytkowych nagrobków - poinformowano na czwartkowej konferencji prasowej.

Uczestnictwo w tegorocznej kweście zapowiedzieli aktorzy, którzy brali udział w pierwszej przeprowadzonej na Powązkach kweście, 35 lat temu - Alina Janowska, Maja Komorowska, Damian Damięcki i Andrzej Kopiczyński.

Na Powązkach będzie też można spotkać m.in. Marcina Kociniaka, Emilię Krakowską, Wojciecha Młynarskiego, Irenę Santor, Mariana Opanię, Ignacego Gogolewskiego, Artura Barcisia, Mariusza Benoita, Jana Englerta, Annę Seniuk, Daniela Olbrychskiego, Krzysztofa Kolbergera, Jerzego Zelnika, Zbigniewa Zamachowskiego.

"Coraz więcej aktorów i ludzi kultury młodszego pokolenia angażuje się w naszą kwestę. W tym roku będą to m.in. Piotr Adamczyk, Michał Żebrowski, Grażyna Wolszczak, Maciej Orłoś, Małgorzata Foremniak, Dominika Ostałowska" - zapowiedział Marcin Święcicki, przewodniczący Zarządu Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

Sumy zbierane na dorocznych kwestach na Starych Powązkach od kilku lat regularnie rosną. W 2007 roku zebrano 217 tys. zł, w zeszłym roku było to 257 tys. Ta kwota, wraz z dotacją z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (300 tys. zł) oraz dotacją przyznaną komitetowi przez Urząd Miasta Warszawy (250 tys.) pozwoliły w tym roku na wyremontowanie 18 zabytkowych nagrobków powązkowskiego cmentarza.

Najwięcej - 124 tys. zł - wydano na remont kaplicy rodziny Wilczan, XIX-wiecznej neogotyckiej budowli z ołtarzem z białego marmuru w środku. Najpiękniejszym konserwowanym w tym roku nagrobkiem był, zdaniem Święcickiego, pomnik Cecylii Krysińskiej z połowy XIX wieku autorstwa Jakuba Tatarkiewicza. Pomnik, który pokazuje półleżącą figurę kobiecą pod baldachimem, wykonano z wapienia pińczowskiego, kamienia wyjątkowo wrażliwego na działanie czynników atmosferycznych. Przed konserwacją nagrobek był w katastrofalnym stanie - przypomniał Święcicki.

Wśród grobowców, które w tym roku wyremontowano są m.in. grób Józefa Kowalewskiego, filomaty, przyjaciela Adama Mickiewicza, płyta nagrobna najstarszej siostry Fryderyka Chopina - Ludwiki Jędrzejewiczowej oraz pomnik nagrobny rodziny Jerzego Stempowskiego.

W 2004 roku podjęto pierwsze próby inwentaryzacji najciekawszych i najcenniejszych z 72 tys. grobów znajdujących się na warszawskich Powązkach. Prace posuwały się jednak bardzo wolno, do 2009 roku opisano około 2 tys. grobów. W tym roku w prace inwentaryzacyjne na Powązkach włączył się Urząd Miasta, który chce sporządzić dokumentację wszystkich staropowązkowskich grobów. Obie bazy danych - ta prowadzona przez Komitet i ta pod patronatem Urzędu Miasta - mają się wzajemnie uzupełniać i będą umieszczane na stronie internetowej cmentarza. Przewiduje się, że do 2010 roku prace inwentaryzacyjne zostaną zakończone. Pierwsze opisy powązkowskich grobów już teraz można zobaczyć na stronie www.epowazki.pl. (PAP)

aszw/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)