Notowania

wiadomości
18.04.2011 12:31

Jubileuszowy konkurs AI na tekst o prawach człowieka

Ruszył 10. konkurs Amnesty International na najlepszy tekst o tematyce praw człowieka. O "Pióro Nadziei" walczyć mogą autorzy tekstów opublikowanych pomiędzy 1 maja 2010 a 30 kwietnia 2011 r. Prace można nadsyłać do 30 czerwca.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ruszył 10. konkurs Amnesty International na najlepszy tekst o tematyce praw człowieka. O "Pióro Nadziei" walczyć mogą autorzy tekstów opublikowanych pomiędzy 1 maja 2010 a 30 kwietnia 2011 r. Prace można nadsyłać do 30 czerwca.

Teksty mogą być zgłaszane przez redakcje, dziennikarzy, osoby indywidualne oraz organizacje pozarządowe. Publikacje należy nadsyłać na adres: Stowarzyszenie Amnesty International, ul. Piękna 66a lok. 2, 00-672 Warszawa lub e-mail: rzecznik@amnesty.org.pl. z dopiskiem "Pióro nadziei".

W tym roku konkurs ma charakter jubileuszowy - po raz 10. przyznana zostanie nagroda, a Amnesty International na całym świecie obchodzi 50-lecie powstania.

Dziennikarski konkurs Amnesty International po raz pierwszy został ogłoszony dziewięć lat temu. Pierwszy nagrodzony tekst dotyczył sytuacji dzieci zeznających w polskich sądach. Był to "Mały świadek" autorstwa Andrzeja Goszczyńskiego, opublikowany w tygodniku "Polityka".

W kolejnych latach nagrodzono m.in. Krystynę Kurczab-Redlich za tekst "Demokracja z krwi i kości", opublikowany w Dużym Formacie "Gazety Wyborczej". Artykuł opowiadał o sytuacji w Czeczenii. "Pióro Nadziei" otrzymała także Natalia Bloch za tekst - "Nie jesteśmy Buddami", który ukazał się w magazynie "Puls świata"; Maria Kruczkowska za artykuł "Świat bez kobiet" z Wysokich Obcasów, dodatku "Gazety Wyborczej". Laureatem nagrody AI jest też Jacek Żakowski za artykuł "Kajdany Dalajlamy", który ukazał się w "Polityce" i poświęcony był możliwości wpłynięcia przez środowisko międzynarodowe na sytuację praw człowieka w Chinach.

W ubiegłych latach w jury konkursu zasiadali m.in. Konstanty Gebert, Piotr Zaremba, Ewa Siedlecka, Joanna Podgórska, Krystyna Kurczab-Redlich, prof. Andrzej Zoll, Mirosław Chojecki, prof. Magdalena Środa, prof. Roman Kuźniar.

Amnesty International Polska jest częścią ogólnoświatowego ruchu, działającego na rzecz zapobiegania naruszeniom praw człowieka.(PAP)

js/ bos/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz