Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
12.01.2014 09:10

Jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek rozpocznie się 16 stycznia w Będzinie (Śląskie). To największy kolędowy przegląd w Polsce - w eliminacjach w kraju i za granicą wzięło udział blisko 20 tys. osób.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek rozpocznie się 16 stycznia w Będzinie (Śląskie). To największy kolędowy przegląd w Polsce - w eliminacjach w kraju i za granicą wzięło udział blisko 20 tys. osób. *

Przez 3 festiwalowe dni w Będzinie będzie można usłyszeć aż 340 kolęd - zarówno tradycyjnych, polskich, jak i zagranicznych oraz współczesnych pieśni o Bożym Narodzeniu. Wystąpi 49 solistek i solistów, 7 duetów, 39 zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, 20 chórów, 11 zespołów folklorystycznych oraz po 3 schole i tria w różnych kategoriach wiekowych.

Laureatów tegorocznej edycji wybierze jury pod przewodnictwem dr Michała Sławeckiego (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), wspieranego przez prof. Martę Kierską-Witczak z Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz ks. dr. Pawła Sobierajskiego z Akademii Muzycznej w Katowicach.

W Będzinie będzie gościć ok. 1,5 tysiąca osób. Organizatorzy co roku przygotowują dla nich blisko tysiąc bezpłatnych obiadów oraz 500 noclegów w szkołach i u rodzin.

Laureatów festiwalu poznamy podczas koncertu galowego, który odbędzie się 19 stycznia w kościele na Osiedlu Syberka. W tym roku jego reżyserii podjął się dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia Dariusz Wiktorowicz.

"Ze względu na jubileusz chcemy zabrać widzów w przeszłość i w sposób interesujący i dowcipny przedstawić historię festiwalu, wykorzystując bogaty zbiór archiwaliów oraz odwiedzając i przypominając jego twórców i dobroczyńców" - powiedział rzecznik prasowy festiwalu Jarosław Ciszek.

Inny jubileuszowy akcent to ogólnopolskie sympozjum "Kolędy i pastorałki w kulturze polskiej", które odbędzie się tuż przed rozpoczęciem przesłuchań finałowych - 13 i 14 stycznia w Akademii Muzycznej w Katowicach. Na sympozjum, kierowane w szczególności do nauczycieli muzycznych, dyrygentów i instruktorów zespołów, ale także wszystkich zainteresowanych tematyką muzyki i jej związków z przestrzenią sacrum, złożą się wykłady, dyskusje oraz koncerty laureatów poprzednich edycji.

W tym roku swoim szczególnym patronatem festiwal objął ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski, który wyraził uznanie dla twórców i radość, że do Będzina przyjeżdżają co roku zespoły z Ukrainy. Imprezę objęli patronatem także m.in. ordynariusz sosnowiecki bp Grzegorz Kaszak oraz władze miasta, powiatu i województwa. Swoje wsparcie zadeklarował też prezydent RP Bronisław Komorowski, który ufundował nagrodę dla najmłodszego uczestnika.

W grudniowych eliminacjach, które odbywały się w całej Polsce, a także na Ukrainie i Białorusi, wzięło udział 1750 podmiotów wykonawczych - ok. 20 tys. osób. W przesłuchaniach finałowych w Będzinie wezmą udział 132 najlepsze.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 r. Wśród jego laureatów z minionych lat są m.in. Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Lampert z zespołu PIN czy śpiewający na scenach całej Europy bas Piotr Lempa, który wystąpi podczas tegorocznego koncertu galowego. (PAP)

lun/ as/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz