Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Julita Wójcik: "Tęcza" to pozytywne wezwanie do tolerancji

0
Podziel się:

Najlepszą datą na powrót "Tęczy" jest dzień 17 maja - Międzynarodowy Dzień
Walki z Homofobią - napisała w przesłanym PAP oświadczeniu autorka instalacji Julita Wójcik.
"Symbolika +Tęczy+ to pozytywne wezwanie do tolerancji i poszanowania godności ludzkiej" -
podkreśla rzeźbiarka.

Najlepszą datą na powrót "Tęczy" jest dzień 17 maja - Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią - napisała w przesłanym PAP oświadczeniu autorka instalacji Julita Wójcik. "Symbolika +Tęczy+ to pozytywne wezwanie do tolerancji i poszanowania godności ludzkiej" - podkreśla rzeźbiarka.

Artystka swoje stanowisko przedstawiła w związku z informacją podaną przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy o czasowym rozebraniu instalacji i jej ponownej instalacji 1 maja 2014 r.

"Jako autorka instalacji +Tęcza+ pragnę poinformować, że +Tęcza+ na placu Zbawiciela nie jest i nie była wymierzona przeciwko komukolwiek - napisała w nadesłanym PAP z Edynburga oświadczeniu rzeźbiarka. - Nie wzniesiono jej w imię walki".

Jak podkreśla Wójcik "Tęcza" "powstała jako wspólnie wykonane dzieło, którego symbolika była pozytywnym wezwaniem do tolerancji, poszanowania godności ludzkiej i prawa do posiadania własnych przekonań i poglądów".

Według artystki "ostatnie spalenie +Tęczy+ jest ewidentnym przykładem narastania poważnego problemu - homofobii. Zarówno wydarzenia z dnia 11 listopada br. jak towarzyszące im dyskusje pokazują, że tolerancji, poszanowania godności osobistej i przekonań potrzebują ci, którzy są w naszym społeczeństwie mniejszościami. Takimi mniejszościami bez wątpienia są środowiska homoseksualne oraz imigranci. To tych mniejszości polskie prawo nie chroni w żaden skuteczny sposób. Nawet nie broni ich przed mową nienawiści, jaka jest ostatnio kierowana pod ich adresem. Nienawiść ta płynie z różnych środowisk, a co bardzo niebezpieczne, również politycznych".

Julia Wójcik zaznacza w swoim piśmie, "wciąż mam nadzieję na to, że gdy +Tęcza+ zniknie z placu Zbawiciela, to razem z nienawiścią do homoseksualistów, imigrantów i wszystkich tych, którzy z racji swoich poglądów czują się prześladowani w naszym społeczeństwie".

Odnosząc się do daty ponownej instalacji "Tęczy" rzeźbiarka zaznacza, że w związku z tym, iż rozebranie spalonej konstrukcji jest konieczne, to "najlepszą datą na powrót +Tęczy+ jest dzień 17 maja, dzień, który jest Międzynarodowym Dniem Walki z Homofobią".

Instalacja "Tęcza" z 16 tys. sztucznych kwiatów na ogromnej stalowej konstrukcji, autorstwa Julity Wójcik stanęła na placu Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim.

Julita Wójcik, rzeźbiarka, performerka, autorka akcji artystycznych urodziła się w Gdańsku w 1971 r. W latach 1991-1997 studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku u prof. Franciszka Duszeńki. Artystka uczestniczyła w wielu akcjach i wystawach w kraju i za granicą. Do jej najsłynniejszych prac należą m.in. "Obieranie ziemniaków" (2001); "Rewitalizacja Parku Schopenhauera" (2002); "Dokarmiaj niebieskie ptaki"(2005); "Jazda figurowa" (2005); "Falowiec"( 2005-2006); "If You See Something Say Something" (2007); "Tęcza" 2011 r. - przed Parlamentem Europejskim. "Tęcza" (2012) - plac Zbawiciela w Warszawie. Laureatka m.in. Paszportu Polityki. (PAP)

abe/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)