Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jurek: 8 marca Sejm zajmie się nowelizacją ustawy lustracyjnej

0
Podziel się:

24.2.Warszawa (PAP) - Na posiedzeniu 8 marca Sejm zajmie się
nowelizacją ustawy lustracyjnej - poinformował w piątek "Sygnałach
Dnia" marszałek Sejmu Marek Jurek. Dodał, że wpłynęły do niego
trzy projekty nowelizacji ustawy lustracyjnej - przygotowane przez
Prawo i Sprawiedliwość, Ligę Polskich Rodzin i Samoobronę.

24.2.Warszawa (PAP) - Na posiedzeniu 8 marca Sejm zajmie się nowelizacją ustawy lustracyjnej - poinformował w piątek "Sygnałach Dnia" marszałek Sejmu Marek Jurek. Dodał, że wpłynęły do niego trzy projekty nowelizacji ustawy lustracyjnej - przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość, Ligę Polskich Rodzin i Samoobronę.

"Wszystkie trzy projekty będą rozpatrywane 8 marca" - powiedział marszałek Jurek.

Jak dodał, wspólnym elementem tych trzech projektów jest rozszerzenie dostępu obywateli do akt Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Jak powiedział, po nowelizacji "przysłowiowy Kowalski" będzie mógł zajrzeć do teczki osoby publicznej. "Do tej pory to było niemożliwe. W tej chwili akta, szczególnie osób publicznych, będą aktami jawnymi" - podkreślił. Dodał, że rozszerzenie dostępu do akt IPN jest potrzebne, aby ostatecznie zlikwidować problem agentury PRL-owskich służb.

Dodał, że w myśl nowelizacji Sąd Lustracyjny pozostałby jako instytucja weryfikująca odwołania osób nie zgadzających się z postanowieniami IPN-u, "które domagałyby się potwierdzenia czystości swojej przeszłości, tego, że nie prowadziły działalności agenturalnej". Zastrzegł jednak, że trudno te rozwiązania traktować jako ostateczne, ponieważ prace nad nowelizacją dopiero się rozpoczną w marcu i potrwają 2-3 miesiące.

Marszałek Sejmu odnosząc się do wniosku LPR i Samoobrony o powołaniu komisji śledczej do spraw PKN Orlen, powiedział, że "nie wie, czy powołanie takiej komisji będzie potrzebne".

Jego zdaniem, prace takiej komisji trzeba uzgodnić z działaniami prokuratury w sprawie PKN Orlen. Poinformował, że spotkał się w tej sprawie z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą i że minister rozważa, jakie informacje ze śledztwa może przekazać liderom partii politycznych, "które mogłyby służyć decyzji o powoływaniu lub niepowoływaniu komisji śledczej w sprawie PKN Orlen".

Poprzednia komisja śledcza ds. PKN Orlen zakończyła pracę wraz z końcem poprzedniej kadencji Sejmu. W sprawozdaniu końcowym posłowie uznali m.in., że b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. premier Leszek Miller, b. minister skarbu Wiesław Kaczmarek, b. minister sprawiedliwości Barbara Piwnik, b. marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz, b. minister sprawiedliwości Andrzej Kalwas i b. minister skarbu Emil Wąsacz powinni stanąć przed Trybunałem Stanu.

Marek Jurek zapowiedział także, że w piątek Sejm powinien wybrać rzecznika praw dziecka (RPD). "Nie widzę powodów, by to głosowanie odkładać, nie słyszałem o takim wniosku" - powiedział marszałek.

"Jeśli któraś z dwóch kandydatek (posłanka PiS Anna Pakuła- Sacharczuk i prawniczka Anna Leśnodorska, rekomendowana przez PO - PAP) otrzyma bezwzględną większość głosów, to rzecznik praw dziecka zostanie wybrany" - oświadczył Jurek. Dodał, że jeżeli w piątek RPD nie zostanie wybrany, to proces jego wyboru trzeba będzie rozpocząć od początku.

Głosowanie na wyborem rzecznika praw dziecka miało się odbyć w ubiegły piątek, 17 lutego, jednak na wniosek trzech klubów, które wspólnie mają większość parlamentarną, głosowanie zostało przełożone na 24 lutego. (PAP)

mskr/ mw/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)