Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Juszczenko chce gwarancji bezpieczeństwa

0
Podziel się:

Państwa bez broni jądrowej powinny być chronione przez ONZ - uważa prezydent Ukrainy.

Juszczenko chce gwarancji bezpieczeństwa
(www.maiak.info/CC/Flickr)

Ukraina uważa, że Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna działać na rzecz wzmocnienia gwarancji bezpieczeństwa państw, które nie posiadają broni jądrowej - oświadczył prezydent Wiktor Juszczenko, występując na 64. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

_ - Ukraina liczy na poparcie stałych członków Rady Bezpieczeństwa dla naszych propozycji wzmocnienia gwarancji bezpieczeństwa krajów nieposiadających broni jądrowej, wśród których są państwa, jakie dobrowolnie się jej zrzekły _ - mówił Juszczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Prezydent podkreślił, że 15 lat temu Ukraina dobrowolnie pozbyła się swego trzeciego w świecie potencjału broni jądrowej, który odziedziczyła po upadku ZSRR. W zamian za to USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja udzieliły Kijowowi gwarancji bezpieczeństwa.

Przemawiając w ONZ Juszczenko przypomniał także ideę powołania rady bezpieczeństwa ekonomicznego ONZ. _ Możliwe, że należy powrócić do tego pomysłu. (...) Rozmiary tego przedsięwzięcia nie powinny być przyczyną odkładania dyskusji nad tą sprawą _ - powiedział.

Tezy, zawarte w przemówieniu Juszczenki są wynikiem obaw o bezpieczeństwo Ukrainy, odczuwającej coraz większe zagrożenie ze strony Rosji.

W ostatnim czasie w Kijowie pojawiły się postulaty o potrzebie zwołania konferencji międzynarodowej, która przygotowałaby nowe gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, zastępujące te, które były przyjęte przed 15 laty.
Jak napisali w ubiegłym tygodniu w opiniotwórczym tygodniku _ Dzerkało Tyżnia _ dwaj analitycy ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony - Wołodymyr Horbulin i Ołeksandr Łytwynenko, działania Rosji świadczą o jej dążeniu do całkowitego podporządkowania sobie Ukrainy.

_ - Koncepcja polityki zagranicznej Rosji i Strategia Bezpieczeństwa Narodowego zawierają jasne sformułowania, dotyczące rosyjskich interesów na Ukrainie. Chodzi przede wszystkim o niedopuszczenie do członkostwa Kijowa w NATO i obronę interesów rosyjskojęzycznej społeczności, czyli utrzymanie Ukrainy w strefie wpływów i uprzywilejowanych interesów Rosji _ - podkreślili eksperci.

_ - Jest to faktycznie ultimatum, że zachowanie jedności terytorialnej Ukrainy uzależnione jest od tego, czy przejdzie ona do szczególnych stosunków z Federacją Rosyjską, a w gruncie rzeczy pod rosyjski protektorat _ - ostrzegli Horbulin i Łytwynenko.

Ich zdaniem agresywna polityka Moskwy wobec Kijowa jest wynikiem problemów wewnętrznych Rosji i nie zmieni się niezależnie od tego, jaką politykę będą prowadzili Ukraińcy.

_ - Podporządkowanie Ukrainy ma doprowadzić do istotnej poprawy sytuacji w Rosji: złagodzenia problemów demograficznych, zapewnienia bezproblemowego tranzytu surowców energetycznych do Europy, zwiększenia potencjału gospodarczego, niedopuszczenia do uzyskania przez USA terenu działań w bezpośrednim sąsiedztwie Moskwy oraz zneutralizowania potencjalnego zagrożenia ideologicznego dla autorytarnego reżimu rosyjskiego, którym jest demokratyczna Ukraina _ - zakończyli swą analizę ukraińscy eksperci.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)