Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Juszczenko nielegalnie sprzedawał broń?

0
Podziel się:

Kijów sprzedał Tbilisi broń za 2 mld dol.,do budżetu trafiło tylko 200 mln.

Juszczenko nielegalnie sprzedawał broń?
(ec.europa.eu)

Były prezydent Wiktor Juszczenko może stać się jednym z głównych podejrzanych w prowadzonym przez Prokuraturę Generalną Ukrainy śledztwie, dotyczącym dostaw broni do Gruzji - podała na swych stronach internetowych kijowska gazeta _ Deń _.

_ - Wszystkie machinacje finansowe, związane z dostawami broni do Gruzji, odbywały się pod osobistym patronatem Wiktora Juszczenki _ - oświadczył w wywiadzie dla dziennika Wałerij Konowaluk, szef specjalnej komisji śledczej, która w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy bada sprawę sprzedaży uzbrojenia dla Gruzinów.

Konowaluk, deputowany prorosyjskiej Partii Regionów Ukrainy prezydenta Wiktora Janukowycza, podkreślił, że mimo iż Kijów sprzedał Tbilisi broń o wartości 2 mld dolarów, ukraiński budżet otrzymał z tej sumy zaledwie 200 mln dolarów. Poseł nie uściślił, w jakim okresie zawierano te transakcje.

Parlamentarna komisja śledcza w sprawie dostaw ukraińskiej broni do Gruzji powstała jesienią 2008 roku, w związku z oskarżeniami Moskwy, iż Kijów nielegalnie uzbraja gruzińską armię. Oskarżenia te pojawiły się po wojnie rosyjsko-gruzińskiej, do której doszło w sierpniu 2008 roku.

Władze ukraińskie twierdziły wówczas, że dostawy te były całkowicie legalne, gdyż Gruzja nie należy do państw, objętych zakazem sprzedaży broni.

Ukrspeceksport, ukraińska firma państwowa zajmująca się handlem bronią, informowała też wtedy, że dostawy broni do Gruzji stanowią około 6 procent ukraińskiego eksportu broni, podczas gdy dostawy do Rosji - ok. 28 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t90667.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/siwiec;juszczenko;slusznie;trafil;na;smietnik;historii,83,0,584531.html) Siwiec: Juszczenko słusznie trafił na śmietnik historii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t90550.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unia;twierdzi;ze;wybory;legalne;a;tymoszenko;ze;nie,31,0,584991.html) Unia twierdzi, że wybory legalne, a Tymoszenko, że nie Janukowycz ma o 2,09 procent więcej głosów niż Julia Tymoszenko.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)