Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Juszczenko: sprawę Tymoszenko można rozwiązać tylko przy wsparciu UE

0
Podziel się:

Rządzący i opozycja na Ukrainie nie są w stanie i nie będą w stanie
porozumieć się w sprawie więzionej byłej premier Julii Tymoszenko; jedynym rozwiązaniem jest
zaangażowanie się w tę sprawę Europy - uważa były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

Rządzący i opozycja na Ukrainie nie są w stanie i nie będą w stanie porozumieć się w sprawie więzionej byłej premier Julii Tymoszenko; jedynym rozwiązaniem jest zaangażowanie się w tę sprawę Europy - uważa były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

W środę w Parlamencie Europejskim w Brukseli Juszczenko wziął udział w konferencji poświęconej stosunkom Unii Europejskiej z Ukrainą. Podczas dyskusji padło pytanie o szanse na uwolnienie Julii Tymoszenko, skazanej na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją. Jej uwolnienie znacząco poprawiłoby relacje między Kijowem a Brukselą przed oczekiwanym w listopadzie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

"Uważam, że ukraińskie władze nie są w stanie rozwiązać sprawy Tymoszenko" - oświadczył Juszczenko. Dodał, że jej sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana niż w przypadku byłego szefa MSW Ukrainy Jurija Łucenki, który w kwietniu został ułaskawiony przez prezydenta Wiktora Janukowycza.

Zdaniem Juszczenki obecnie na Ukrainie koalicja i opozycja nie potrafią usiąść przy jednym stole i wynegocjować rozwiązania. "Dlatego uważam, że potrzebna jest trzecia strona. W dialog powinna zaangażować się strona europejska. To niezbędny warunek rozwiązania tej sprawy" - zaznaczył.

Jego zdaniem Komisja Europejska i instytucje europejskie mają obecnie liczne możliwości wpływu na rząd Ukrainy, jakich nie miały nigdy w ciągu ostatnich 20 lat. "Musicie wykorzystać wszystkie te środki, aby zmusić Ukrainę do przeprowadzenia niezbędnych reform i wypełnienia tych wszystkich wymagań, które stawiacie przed nami" - powiedział Juszczenko na konferencji, współorganizowanej przez europosła PO Pawła Zalewskiego.

Zdaniem UE skazanie Julii Tymoszenko było przykładem wybiórczego stosowania prawa przez władze Ukrainy wobec politycznych oponentów. Zaprzestanie wybiórczego stosowania prawa to jeden z trzech głównych warunków, jakie Unia stawia Ukrainie przed podpisaniem z nią umowy stowarzyszeniowej. Kolejne warunki to reformy sądownictwa oraz zmiany w prawie wyborczym.

Podpisanie umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą jest możliwe podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)